Vytvárate tímy aktívnych optimistov?
Aké ďalšie myšlienky rezonovali v mysliach zúčastnených na podujatí Výrobný manažment?
Doba implementácie nástrojov Lean a SixSigma je už konečne za nami. Našťastie príčinou nie je, že by sa preukázalo, že niektorý z nich je zlý a nefunguje, alebo by sa v praxi nedostatočne používal. Skôr sa zmenilo samotné zameranie aktivít zlepšovania tak, aby sme začali vnímať celý kontext. Nemôže byť predsa cieľom implementovať vybrané nástroje, techniky a postupy. Mali by sme sa koncentrovať na vzájomnú interakciu ľudí nielen v tíme, ale aj vo vzťahu zlepšovateľa a jeho nadriadeného.
VYTVORTE TÍMY AKTÍVNYCH OPTIMISTOV
Ak si spomenieme na dva základné princípy, ktoré má Toyota, rešpekt k ľuďom a kontinuálne zlepšovanie, pomaly nám dochádza, ako sme ich denne porušovali a očakávali rovnaké výsledky ako Toyota. Veď ak hovoríme o KONTINUÁLNOM zlepšovaní, ako s tým súvisí zlepšovanie formou Kaizen week alebo projektu, ktorý má nielen svoj začiatok, ale aj koniec? Čo sa deje po dosiahnutí cieľa v procese? Naďalej zlepšujeme, alebo prichádza yo-yo efekt? Ako reálne zabezpečiť kontinuálnosť?
Ďalšou otázkou je, ak nútime ľudí slepo implementovať nástroje Lean, ako ich rešpektujeme? Konkrétne ako vnímame ich schopnosť myslieť a hľadať vlastné riešenia? Akú mieru kreativity očakávame pri implementácii jednotlivých nástrojov? Namiesto radosti z objavovania nových vecí, neustáleho učenia a posúvania nových hraníc, sa trasieme pred auditmi, kde autority kontrolujú, či sme spravili podľa formulárov správne krok jeden, potom dva až sedem.
HRAJTE SA V PRÁCI, NAUČTE SA KRESLIŤ A MODELOVAŤ
Ak chceme spolu v tíme vyriešiť akýkoľvek problém, asi budete súhlasiť, že by sme si mali najskôr dobre rozumieť. Neznamená to len, že rozprávame všetci rovnakým jazykom, ale aj vidíme veci podobným pohľadom, aj keď každý z iného uhlu. Schopnosť pochopiť, čo je problém a čo môžu byť jeho príčiny, rozhoduje o účinnosti riešenia. V tejto fáze je dôležité využívať pri diskusiách vizualizačné nástroje. Namiesto dlhých rečí poproste kolegu, aby vám to nakreslil. Prinútite ho jasnejšie formulovať svoj názor a budete prekvapení, ako rýchlo sa budete hýbať dopredu.
Najjednoduchšou formou je ceruzka a papier. Schopnosť nakresliť schému, skicu ako funguje skúmaný technický systém, prípadne popísať, aké činnosti prebiehajú v jednotlivých procesoch formou vývojového diagramu, výrazne zvyšuje mieru pochopenia problému. Umožňuje zúčastneným nájsť odpoveď na otázku, kde a čo je problém.
Keď ľudia v tíme pochopia príčinné súvislosti, sú schopní navrhnúť riešenie. Nie vždy však býva úplne dopracované. Napríklad riešenia tipu treba upraviť nástroj narážajú na zásadnú otázku. To vieme, ale ako presne upraviť? Predtým, ako si niečo zaumienime a urobíme, mali by sme dôsledne otestovať riešenie bez toho, aby sme spotrebovali množstvo peňazí alebo ohrozili zákazníka. Ideálne je vrátiť sa do detských čias, kedy sme skladali z papiera modely domov, áut a iných zábavných hračiek. Pre ľudí je to veľmi zábavné a zároveň to umožňuje konkretizovať predstavy a testovať funkčnosť pripravovaných riešení.
ZASLÚŽTE SI LOJALITU VAŠICH ĽUDÍ, BUĎTE ATRAKTÍVNY ZAMESTNÁVATEĽ
Chcete mať lepších zamestnancov? Jednoduchá rada. Buďte lepší zamestnávateľ. Otázka nestojí vo formulácii, ako sú ľudia lojálni voči firme, ako skôr naopak. Ako sú firmy lojálne k svojim ľuďom? Do akej miery sú atraktívne? Ako priťahujú k sebe ľudí?
Zvýšenie spokojnosti zamestnanca má priamy vplyv na mieru atraktívnosti zamestnávateľa. Prvé, čo mnohých ľudí napadne v súvislosti so spokojnosťou zamestnanca, je mzda. Prieskumy vo viacerých firmách však ukazujú, že samotná mzda nie je jediným a rozhodujúcim faktorom. Často rozhoduje transparentnosť výpočtu pohyblivej zložky mzdy a jej väzba na skutočnú výkonnosť pracovných tímov. Trendom je snaha o prepočet prémie na dennej báze a transparentná komunikácia o riešení jednotlivých odchýlok podporená vizualizačnými nástrojmi.
SPOKOJNOSŤ ĽUDÍ NA PRACOVISKÁCH
MILENIÁLI
Hovorí sa, že nová nastupujúca generácia mileniánov vyrástla s prstom na obrazovke. Následkom sú nedostatočne dobre vyvinuté reálne sociálne väzby. Často si vystačia s virtuálnymi priateľmi a vzťahmi a ťažko potom prekonávajú nástrahy reálneho života.
Zdroj: IPA Slovakia s.r.o.
[TheChamp-Sharing]