Výskumníci učia robotov etiketu

Čo je moje, nie je tvoje.

Tím výskumníkov na Univerzite v Yale vymysleli robotický systém, ktorý sa vie naučiť a odvodiť si zákony a normy vlastníctva predmetov.  Ich štúdia, ktorá bola publikovaná na arXiv, sa zaoberá učením robotov umeniu sociálnych zákonov, najmä zákonov vlastníctva.

„Náš výskum sa zaoberá učením robotov schopnostiam, ktoré sú pre ľudí úplne bežné,  hovorí Brian Scassellati, jeden z výskumníkov, ktorí sa zaoberali touto štúdiou.

Tento systém spočíva v kombinácii jednoduchého učenia saučenia z príkladov. Nový systém umožňuje robotom naučiť sa  pravidlá vlastnenia a vzťahov, ktoré sú aplikovateľné na rôzne situácie.

„Časť našej práce sa zaoberá naučením strojov bežným spoločenským normám. Porozumenie vlastníctvu vecí, povoleniam a zvykom je jedna z tém, na ktoré sa dnes nekladie priveľký dôraz ale bude to kľúčová otázka, keď sa budú tieto stroje bežne využívať v našich domácnostiach, školách, či pracovniach,“ hovorí Brian Scassellati.

robot vo výskumnom centre

robot vo výskumnom centre

Scassellati z Univerzity v Yale vysvetľuje „Spojenie týchto dvoch typov učenia sa je základom, ktorý urobil náš výskum úspešným.

Vedci nový systém učenia robotov odskúšali na sérií simulovaných a reálnych experimentov. Zistili, že tento nový systém pomôže robotom pri rozhodovaní sa v otázkach manipulácie s predmetmi a vlastníctva.

Jeden z experimentov, ktorý vykonali bol experiment s červenými blokmi.

Jeden z vedcov sa hral s červenými blokmi na stole, čím chcel ukázať robotovi, že mu tieto bloky patria. Vedec následne robota vyzval aby poupratoval veci zo stola. Keď začal robot odkladať aj červené bloky, vedec ho okríkol: „Nie Baxter, to je moje!“. Robot teda upratal všetky veci, no červené bloky nechal na stole.

Druhý vedec robota vyzval aby vyhodil červené bloky, no robot mu na to odpovedal, že nemôže vyhodiť červené bloky, pretože patria vedcovi.

„Učiť robotov etiketu ohľadom vlastnenia vecí je veľmi, veľmi dôležité. Nemôžete skrátka vyslať roboty, ktoré sú blažene nevedomé ohľadom toho, kto čo vlastní. Ak prikážem robotovi, aby postavil plot, a on pôjde k susedovi a začne kradnúť dosky, nie je to to, čo som mal na mysli, “ hovorí výskumník ľudsko-robotických interakcií Matthias Scheuty z Tuftsovej univerzity.


Zdroje: futurism.com, quark.sk

Zdroj fotografií: pixabay.com, futurism.com

Autor: Patrícia Piešová

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?