Konferencia Výrobný manažment 2016 v Žiline
bola na vysokej úrovni
25.-26.10.2016 sa uskutočnil 6. ročník konferencie Výrobný manažment 2016, ktorú organizovala spoločnosť IPA Slovakia.
Podujatia sa zúčastnilo vyše 230 hostí, pričom už väčšií počet ľudí v Holiday Inn nebol možný. Podujatie Výrobný manažment 2016 moderovali – Ján Košturiak, Jozef Krištak a Róbert Debnár . Prvý deň sme mali možnosť vypočuť si osem zaujímavých prednášok v štyroch tematicky samostatných blokoch. Bloky boli nasledovné:
1. Technológie budúcnosti: Smart Factory a Industry 4.0,
2. Od technológií k práci s ľuďmi,
3. Špičkové koncepty pre zákazkové výroby,
4. Rozvoj lean kultúry.
Prvý blok bol celý prezentovaný v anglickom jazyku, avšak bolo možné použiť zariadenie, kde ste danú prednášku mali preloženú do slovenčiny. Prevažná väčšina zúčastnených však počúvala anglickú verziu.
S prvou prednáškou vystúpil Philipp Hold, priemyselný inžinier z rakúskeho Fraunhofer Austria na tému Industry 4.0. Vysvetlil čo vo svojej podstate tento pojem znamená a ako výrobné spoločnosti ovplyvní v najbližších rokoch.
Na túto tému nadviazal v druhej prednáške prvého bloku Gerald Haas zo spoločnosti B&R, ktorá bola generálnym partnerom podujatia. Uvádzal rôzne príklady z reálnych spoločností z praxe a ich prepojenie s Industry 4.0 a možné benefity aj pre naše spoločnosti.
Po prestávke nasledoval druhý blok s názvom od Technológií k práci s ľuďmi. Vystúpil Ľuboš Malý, senior manažér pre neustále zlepšovanie s veľmi zaujímavou prednáškou. Vyzdvihol by som aj to, že to bola prednáška, kde všetky strany prezentácie boli takmer bez textu. Naopak prevažovali obrázky a videá. Cieľom prezentácie bolo zdôrazniť význam zapojenia všetkých zamestnancov do procesu zlepšovania spoločnosti.
V ďalšej prednáške vystúpil Petr Novák, prezident spoločnosti Koyo Bearings Česká republika. Pán Novák vyštudoval v Amerike dve vysoké školy a po niekoľkých úspešných rokoch praxe prišiel pracovať do rodnej Českej republiky. Už niekoľko rokov úspešne zavádza japonské metódy riadenia, zlepšovania a udržania kvality. V tejto prednáške nám ich podrobne popísal.
Po obede sme sa zišli na treťom bloku prvého dňa podujatia s názvom Špičkové koncepty pre zákazkové výroby. Vystúpila dvojica prednášajúcich Petr Prokop, riaditeľ Brush Sem a Zdeněk Beneš, procesný špecialista Brush Sem. Obaja veľmi vtipným a zaujímavým spôsobom pojali a prezentovali tému,kde dokonca zapojili hostí do hlasovania. Popísali problémy a riešenia, s ktorými sa denne stretávajú a spoločne riešia v spoločnosti Brush Sem.
V nasledujúcej prednáške sa predstavil pán Jaroslav Chvojka, výrobný riaditeľ úspešnej spoločnoti Linet, ktorá vyvíja a vyrába prevažne nemocničné lôžka a postele. Prezentoval v krátkosti spoločnosť Linet, definoval koreláciu Linetu a Industry 4.0 a popísal ich projekty a riešenia.
Po ďalšej krátkej prestávke nasledoval posledný blok prvého dňa podujatia na tému Rozvoj lean kultúry. Ako prvá prednášala Martina Melovič, riaditeľka spoločnosti Air Liquide Welding Central Europe. Definovala ciele ich spoločnosti a hovorila hlavne o zmenách, ktorými si spoločnosť prešla počas veľkých transferov výroby.
Následne vystúpil pán Konstantyn Dvorzhak, lean manažér spoločnosti Giesecke & Devrient Slovakia. Rozprával o dôležitosti zapojenia každého zamestnanca do systému zlepšovania a riešenia problémov.
Nasledujúci deň bol kratší ako prvý a prebiehal v dvoch blokoch, keďže po obede bolo podujatie podľa programu oficiálne ukončené.
Prvý blok s názvom Riešenia pre prax otvorila trojica odborníkov zo spoločnosti Nobel Automotive Slovakia, a to riaditeľ závodu Jozef Gaboš, manažér kvality Pavol Jurina a manažér výroby Roman Vierik. Z rôznych uhlov pohľadu striedavo popisovali rôzne výzvy, problémy a riešenia spoločnosti vznikajúce na rôznych oddeleniach.
V tomto bloku prezentoval aj Milan Lani, manažér logistiky spoločnosti DB Schenker. Zaujímavo popisoval reálne riešenia z praxe pre oblasť logistiky.
Posledná vystupujúca v tomto tematickom bloku bola Martina Paalová, priemyselná inžinierka spoločnosti Nemak Slovakia. Pútavo a vtipne nám priblížila rôzne riešenia z pohľadu priemyselnej inžinierky.
Po prestávke nasledoval druhý a posledný blok celého podujatia s názvom Netradičné príbehy. Prezentoval Jan Helbich, výrobný manažér spoločnosti 3070. Hovoril o ich netradičnom zameraní spoločnosti – tvorbe inovatívnych konceptov pre obchodné interiéry a reklamu v miestach predaja a ich príkladoch z praxe.
Posledný prednášajúcim bol Filip Hajdík, generálny riaditeľ spoločnosti Lakovna Hajdík, ktorý je podnikateľom celý dospelý život. Popísal jednotlivé oddelenia spoločnosti a zameral sa hlavne na problém týkajúci sa náboru nových zamestnancov. Popísal efektívne spôsoby prijímania zamestnancov v jeho firme Lakovna Hajdík.
Počas všetkých prednášok sa zúčastnení mali možnosť pripojiť prostredníctvom internetu a svojich zariadení na portál Slido. Mali sme tak možnosť hlasovať na rôzne problematiky a súčasne písať otázky pre každého prednášajúceho, ktorý ich následne po ukončení svojho vystúpenia všetky zodpovedal.
Po poslednom bloku nasledovalo losovanie tomboly, kde bolo vyhlásených 6 výhercov. Prvá cena bola tablet a vstupenka na podujatie od spoločnosti IPA v hodnote vyše 600 euro.
Celé podujatie prialo nadväzovaniu nových kontaktov, a to hlavne na neformálnom posedení na večernom raute v kongresovej miestnosti, ale aj počas prestávok a obedov. Počas prvého večera bol pre nás pripravený aj netradičný program v stredovekej tematike . Partneri podujatia mali pripravené vo vedľajšej miestnosti stánky, kde prezentovali svoje produkty a riešenia. Mali sme preto možnosť stretnúť a zoznámiť sa s naozaj zaujímavými osobnosťami z popredných slovenských, ale aj zahraničných firiem, čo by za iných okolností nebolo možné.
Už sa tešíme na ďalší ročník tohto vysoko odborného podujatia Výrobný manažment, ktoré sa uskutoční presne o rok na rovnakom mieste, aby ste nezmeškali voľné miesta, je možné lístok zakúpiť už teraz na vyrobnymanazment.sk.
Zdroj: Tlačovú správu vypracoval portál Prepriemysel.sk a bola schválená spoločnosťou IPA Slovakia. Fotografie poskytla spoločnosť IPA Slovakia.
[TheChamp-Sharing]