Seminár Think Additive bol v znamení inovacií v 3D tlači

Seminár Think Additive, ktorý sa uskutočnil 24.8.2016 v Hronseku, bol unikátny už len tým, že sa jednalo o prvý seminár svojho druhu v oblasti aditívnej výroby a 3D tlače na Slovensku. Organizovala ho spoločnosť IPA Slovakia, s.r.o. a Gevorkyan, s.r.o. v zastúpení s Martinom Kováčikom. Z pôvodných 40 miest sa vypredali všetky a dokonca sa organizátori rozhodli, že pre veľký záujem umožnia vstup okolo 60 účastníkom. Miestnosť praskala vo švíkoch.

Zaujímavá bola aj účasť popredných svetových značiek a lídrov v týchto technológiách, a preto takmer polovica vystúpení bola v angličtine. Prednášalo osem hlavných zástupcov spoločností a na záver boli ešte dve kratšie prednášky s diskusiou. Atmosféra v miestnosti bola naozaj priateľská a bolo evidentné, že všetci sú naladení na jednej vlne s cieľom čo najviac sa naučiť a zaujať aj svojím príspevkom. Spoločnosti medzi sebou komunikovali skôr ako priatelia a nie ako konkurenti. Celé podujatie moderoval zakladateľ a spolumajiteľ IPA Slovakia, Ján Košturiak, osobne.

Ako prvý hosť prednášal pán Avi Cohen z Izrealskej spoločnosti XJET a dopĺňal ho pán Vičiar z Tecnotrade, s.r.o. Ich vystúpenie bolo veľmi zaujímavé a svojím spôsobom netradičné, pretože predstavili úplné novú technológiu aditívnej výroby kovov tzv. nano jetting. Vo svojej prednáške pán Cohen poukázal na reálne limitácie súčasných 3D tlačiarní a prezentoval výhody tejto novej technológie. Pre zaujímavosť, táto 3D tlačiareň bude v predaji až v Októbri 2016, a preto sme mali jedinečnú možnosť dozvedieť sa o tejto technológií niečo viac. V Novembri môžete túto technológiu vidieť naživo na výstave vo Frankfurte.

Počas prednášky sme videli aj prezentačné video tejto technológie, ktoré ponúkame k nahliadnutiu tu:

Ako ďalšia predstavená bola spoločnosť INNOMNIA/3R SYSTEMS s prednášajúcim Ľubošom Rozkošným. Bola hlbšie opísaná technológia aditívnej výroby laserom a lôžkom s kovovým prachom. Pán Rozkošný prezentoval, že strojný čas klesá s počtom kusov na základovej doske. Bol vysvetlený význam tzv. podpôr pri 3D tlači a rozprávali sme sa o dizajne konformných chladiacich kanálov vo forme.

Firma Renishaw v zastúpení s pánom Carlom Heuskenom prezentovala predovšetkým možnosti chladiacich kanálov vo forme. S dôrazom na homogenitu prúdu v kanálikoch. Tiež sa podelili o praktické skúsenosti, ktoré mali reálne prínosy napríklad pri riešeniach od spoločnosti Karcher. Popísala niektoré limitácie aditívnej výroby a hlbšie predstavila pôsobenie ich spoločnosti.

Kompetenčné centrum INOVAL zo Žiaru nad Hronom predstavilo svoje vývojové aktivity predovšetkým v oblasti vývoja hliníkových komponentov, ktoré vďaka aplikácii s penovou vložkou a výstuhou dokázali znížiť hlučnosť, pri rovnakej váhe.

Pán Sýkora z MCAE SYSTEMS hovoril o niektorých technológiách aditívnej výroby, a to konkrétne FDM a POLYJET, skúsenosti s tlačou plastu a gumy a tlačou plastových dielov v plnej farbe, súčasťou boli aj spôsoby 3D skenovania.

Zo spoločnosti TRUMPF prezentoval pán Frank Nachtigall svoje praktické skúsenosti s 3D tlačou a s vývojom týchto technológií. Zaujímavo a názorne opísal rozdiely medzi technológiami LMF(Laser Metal Fusion) a LMD (Laser Metal Deposition). V budúcnosti sa chcú sústrediť hlavne na týchto 6 cieľov: Zvýšenie rýchlosti tlače, automatizácie, kvality výtlačkov, integrácie tlačiarní medzi inými zariadeniami, dostupnosti tlačiarní a služieb a nepretržitý proces výroby.

[metaslider id=10745]

Ďalším bodom na programe bola prezentácia Patrika Paula ako majiteľa firmy paul+murinCreative. Rozprával o vývoji a skúsenostiach eBiku, ktorý ich firma sama vyvinula. Súčasne zmienil aj ťažkosti, ktoré museli ako spoločnosť riešiť pri dizajne tlačených dielov rámu, avšak len vďaka mladému nadšenému tímu spolupracovníkov sa im darí tieto ťažkosti prekonávať. Zaujímavé je to, že eBiky z tejto spoločnosti sú navrhnuté na mieru každého zákazníka. Dôvody, prečo začala firma využívať aditívnu výrobu sú predovšetkým tieto:

  • Možnosť vytvoriť prvé kusy v predajnej cene
  • Takmer neobmedzené možnosti výroby
  • Flexibilita výroby

Posledným bodom na programe bola spoločnosť CEIT zo Žiliny. Ján Hromada prezentoval praktické skúsenosti s tlačou hliníka a titánu. Pri reálnych aplikáciách bola zmenou dizajnu dosiahnutá značná úspora hmotnosti dielu a to až o 75%.

Následne sa prezentovala ich pobočka z Košíc CEIT Biomedical Engineering, s.r.o., ktorá vyvíja a vyrába zdravotné implantáty.

„13-ročnému dievčaťu sme navrhli čeľusťový implantát s nastaviteľnou časťou, aby mohol byť časom prispôsobený, keďže pacientka ešte dospieva a stále rastie.“ (Penciak Rastislav , CEIT Group)

Na úplný záver vystúpil hostiteľ celého semináru majiteľ spoločnosti Gevorkyan s.r.o., Artur Gevorkyan. Prezentoval možnosti výroby u nich v závode a uviedol dôvod, prečo chce zaviesť aditívnu výrobu.

Následne celé stretnutie bolo zakončené do neďalekej prevádzky spoločnosti Gevorkyan s.r.o., kde účastníci mali možnosť prehliadnuť si celú firmu a dozvedieť sa viac o technológiách práškovej metalurgie, MIM a HIP.

[metaslider id=10616]

Celý seminár možno zhrnúť slovami ako prínosný, náučný a praktický. Plný nových poznatkov a inovácií. V prípade ak ste seminár zmeškali a mali by ste záujem o ďalšie reálne poznatky z praxe na tému inovácií, spoločnosť IPA Slovakia pre vás pripravila nové zaujímavé školenia s názvom Ako budovať inovačnú firmu a Ako inovovat produkty a služby. Nenechajte si ich újsť.

[simppleboxshortcode]

[TheChamp-Counter type=“horizontal“]

[printfriendly]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?