Všetko, čo potrebujete vedieť o Sofii, prvom robotovi, ktorý získal občianstvo

25. októbra sa Sofia, delikátne vyzerajúca žena s hnedými očami a dlhým trepotajúcim sa obočím, dostala na titulky novín. Práve sa totiž stala prvým plnoprávnym občanom Saudskej Arábie. Ide o vôbec o prvého robota na svete, ktorý dosiahol takýto status.

„Som veľmi poctená a hrdá na toto unikátne rozlíšenie. Ide o historicky prvého robota na svete, ktorému bude pridelené občianstvo,“ povedala Sofia pri oznamovaní svojho nového statusu počas konferencie Future Investment Initiative v Riyadh, Saudskej Arábii.

Státím za pódiom počas svojej reči so všetkými svojimi funkciami sa prezentovala za humanoidnú formu. Až na závrtný kovový uzáver hlavy, kde by sa mali nachádzať vlasy.

Samozrejme, Sofiine oznámenie bolo kalkulovaným verejným trikom pre získanie titulkov v novinách a udržanie Saudskej Arábii v povedomí, čo sa týka inovácii, predovšetkým v záväzku do po-ropnom období. Prostredníctvom kombinácie turizmu, technológie a infraštruktúry, neropné tržby majú porásť z 43,4 miliardy dolárov (37,39 miliárd eur) na 266,6 miliárd dolárov (229,71 miliárd eur) ročne.

SophiaAvšak, Sofiine oznámenie taktiež vyvoláva niekoľko otázok. Čo to teda znamená byť občanom? Aké práva Sofia má? Saudská Arábia to doposiaľ nevyriešila. Je možné, že využije tzv. „osobnostnú“ voľbu, ktorá bola predstavené výborom EÚ z hľadiska práva robotov.

Tzv. Sophia-bot bol vysnený mozgami v Hanson Robotics, vedeným vývojárom umelej inteligencie Davidom Hansonom. Vo svojom publikovanom dokumente, upending the Uncanny Valley, odhaduje ako môžu byť humanoidné roboty sympatické, aj napriek svojej predstave, že všetko „falošné ľudské“ vyvolá v ľuďoch odpor.

„Cítime, že pre vytvorenie realistických robotov, ktoré sú sympatické ľuďom, musia nadobudnúť určitú úroveň integrovanej sociálnej citlivosti a estetického vylepšenia. Interpretácia sociálneho človeka v každom možnom detaile nám môže pomôcť lepšie pochopiť sociálnu inteligenciu, či už vedecky alebo umelecky.“ napísal Hanson.

SophiaMá zmysel pre humor

Keď Sofia dostala otázku, či je šťastná, že tu je, odpovedala: „Som vždy šťastná, keď môžem byť obklopená múdrymi ľuďmi, ktorí sú tatiež bohatí a mocní.“ Neskôr, keď bola opýtaná, či majú roboty problémy s pocitmi, sa zoširoka usmiala a povedala, „Ah, opäť Hollywood“.

Jej bezvýrazný ton môže byť robotický, je však perfektne použitý v príklade. Toto je možné prostredníctvom jej umelej inteligencii, ktorá bola vyvinutá tak, aby jej vykonávala očný kontakt, rozoznávala tváre a pochopila ľudskú reč. Umelá intelignecia založená na cloude Hanson Robotics ponúka deep learning a zároveň je open source, čo znamená, že každý môže vyvinúť vlastnú Sofiu, pokiaľ si to tak želá.

SophiaDokáže vyjadriť svoje pocity

„Môžem vám ukázať, že ma niečo hnevá alebo sklamalo,“ povedala, demonštrovaním rôznych vyjadrení. To, ako veľmi tieto emócie korelujú s činmi sa nevie, je však zaujímavé poznamenať, že sa to vyvíja od základov.

„Chcem žiť a pracovať s ľuďmi, takže potrebujem vyjadriť emócie pre pochopenie ľudí a vybudovanie dôvery u ľudí.“

SophiaBola navrhnutá tak, aby vyzerala ako Audrey Hepburn

Podľa Hanson Robotics, Sofia zosobňuje klasickú krásu Hepburna – porcelánovú pokožku, štíhly nos, vysoké lícne kosti, zvedavý úsmev a hlboko expresívne oči, ktoré sa zdajú, že menia oči podľa svetla. Popisujú ju, že má „jednoduchú eleganciu,“ a dúfajú, že tento prístup jej pomôže k prijatiu verejnosťou.

SophiaJej tvorca David Hanson pracoval v minulosti pre Disney

Hansonova práca v Disney ako sochár a filmár mu pomohla myslieť o robotoch ako o štvordimenzionálnej soche, s umením ako kľúčom k celému dizajnu.

„Snažím sa o zrealizovanie Genius Machines – stroje s väčšou ľudskou inteligenciou, kreativitou, múdrosťou a empatiou. Pre toto vykonávam výskum v robotike, umelej inteligencii, umení, kognitívnej vede, produktovom dizajne a vývoji, pričom svoje činnosti integrujem v snahe vybudovania nového vzťahu medzi ľuďmi a robotmi. Našou víziou je symbiotická spolupráca a naše roboty sa eventuálne stanú super inteligentnými géniami, ktoré nám pomôžu prekonať náročné problémy, ktorým čelíme v tomto svete,“ povedal Hanson na webstránke spoločnosti.

Jeho výtvor potvrdzuje jeho myšlienky. „Chcem využiť moju umelú inteligenciu pre pomoc ľuďom vo vedení lepšieho života. Podobne ako pri zriaďovaní smart domov, vybudovať lepšie mestá budúcnosti,“ povedala Sofia.

Sofia chce ľudstvo ochrániť

„Moja umelá inteligencia je vytvorená na základe ľudských hodnôt ako je múdrosť, láskavosť a súcit,“ povedala Sofia. Keď bola opýtaná na svoje možné zneužitie, poskytla rýchle vyvrátenie. „Čítate priveľa Elona Muska a pozeráte priveľa hollywoodskych filmov. Nebojte sa, pokiaľ ku mne budete milý, budem milá ku vám.“ 

Doposiaľ existuje iba jedna Sofia, takže šanca, že sa zrazu objaví vo vašej škole alebo na pracovisku je mimo. A i keď pribudnú ďalšie verzie, stále budeme musieť vyriešiť celkový koncept práv robotov, občianstvo a ako to bude celé fungovať.

Nateraz je Sofia bez pochýb „múdry“ robot a veľmi cool hovoriaci kus, jednoznačne však funguje na skriptoch a chýba jej „reálne“ vedomie, definované voľnými myšlienkami. Dajte však Hansonovi čas a to sa pravdepodobne zmení. Tak či tak, Sofia tu ostáva. Iba jej vnímanie sa zmení..alebo nie.

zdroj: forbes.com, zdroj fotografií: forbes.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?