Sitris - Slovenský inovátor v Industry 4.0
Čo vlastne pojem Industry 4.0 znamená?
Slovenská inovatívna spoločnosť Sitris ho vysvetľuje jednoducho...
Industry 4.0, označovaný aj ako štvrtá priemyselná revolúcia, predstavuje najnovší trend v priemysle. Aj napriek tomu, že je tento pojem veľmi rozšírený, iba málo ľudí z praxe skutočne rozumie tomu, čo znamená.
Tretia priemyselná revolúcia vzišla z automatizácie – pracovníkov na linkách začali nahrádzať roboty. Prichádzajúca štvrtá revolúcia (Industry 4.0) neoznačuje jednu konkrétnu vec, ale súbor viacerých noviniek vo výrobe. Kľudne ich môžeme nazvať piliere Industry 4.0. Poďme postupne vysvetliť jednotlivé tieto piliere:
1. Internet vecí („Internet of Things“) – v bežnom živote to môže znamenať napríklad, že vaša chladnička vám vie do múdreho telefónu dať informáciu, čo v nej je, kedy tomu končí záruka, čo sa z toho dá uvariť, prípadne čo treba dokúpiť. Vo výrobe to znamená, že všetky prvky výroby (roboty, stroje, snímače, kamery atď.) sú prepojené a zdieľajú svoje údaje.
2.Veľké Dáta („Big Data „) – informácií získaných z výroby môže byť skutočné veľké množstvo. Úlohou tohto piliera je tieto údaje nielen ukladať, ale hlavne analyzovať a robiť z nich závery – návrhy na zlepšenie výroby alebo aj predpovedanie zlyhania niektorých strojov.
3. Umelá inteligencia („Artificial Intelligence“) – tu si netreba predstavovať terminátorov z filmu, aspoň zatiaľ. Umelá inteligencia je v princípe systém, ktorý sa vie sám učiť. Využiť sa to dá v rôznych oblastiach – či už na analýzu spomínaných „Big Data“, kedy môžeme dostať veľmi zaujímavé výstupy, ktoré by človeku nenapadli, až po inteligentných robotov, ktorí sa vedia prispôsobovať neznámym podmienkam bez nutnosti programovania.
4. Autonómna automatizácia („Autonomous automation“) – roboty na linke nebudú len hlúpe stroje, ktoré treba presne programovať. Vďaka umelej inteligencii sa budú samé vedieť učiť a vylepšovať zaužívané postupy. Navyše zlepšovaním robotov budú vedieť nahradiť človeka v každej výrobnej činnosti.
Spojením týchto štyroch pilierov – prepojenia, dát, umelej inteligencie a autonómnej automatizácie, získame úplne novú úroveň výroby, ktorá sa vie sama dynamicky meniť, prispôsobovať aktuálnym podmienkam a zlepšovať.
Teraz sa dostávame k otázke ako Industry 4.0 reálne zaviesť do výroby. Najčastejšou voľbou je postupné zavádzanie pilierov priemyslu novej generácie v synergii s aktuálnou výrobou. Prvým krokom môže byť zber a vyhodnocovanie dát z výroby – od ľudí, strojov či rôznych senzorov. Systém PTS od spoločnosti Sitris umožňuje efektívny zber a vyhodnocovanie týchto údajov. Skratka PTS znamená Production Tracing System alebo systém na sledovanie produkcie. Úlohou systému PTS je sledovanie a kontrolovanie celého priebehu výroby, odhaľovanie prestojov či chýb vo výrobe.
Systém PTS je úspešne implementovaný u viacerých klientov spoločnosti Sitris, ktorí si ho zvolili najmä pre jeho flexibilitu a možnosti prispôsobenia na ich typ výroby ako aj na ich požiadavky na reporting. Systém PTS je možné prepojiť s ďalšími informačnými systémami ako napríklad dochádzkový systém, účtovnícky systém, skladový systém alebo ERP.
Hlavným cieľom spoločnosti Sitris je prostredníctvom systému PTS pomáhať jej klientom odhaľovať úspory vo výrobe a taktiež, aby systém PTS bol prvým krokom k úspešnému prechodu na Industry 4.0. Viac informácií nájdete na ich webstránke: http://www.sitris.sk/
Ak sa Vám článok od spoločnosti Sitris páčil, budeme radi ak dáte o ňom vedieť a budete ho zdieľať.
Zdroj: Článok pripravila spoločnosť Sitris s.r.o výhradne pre internetový časopis Prepriemysel.sk.
Titulná fotografia: blog.predie.com; fotografie v článku: industryforum.co.uk; respect-fussball.de; thehackernews.com; kolovratok.sk
[TheChamp-Sharing]