Rekordný výkon techniky ABB
Ťahá novú kabínovú lanovku na Zugspitze:
Najmodernejšie motory a pohony ABB sú zárukou bezpečnosti a spoľahlivosti na rekordmi ovenčenej visutej lanovke na najvyššiu horu Nemecka.
Dlhé rady čakajúcich na lanovku na najvyššiu horu Nemecka budú odteraz len spomienkou. A to nie je jediná vec, ktorá odišla do histórie uvedením novej lanovky do prevádzky s kapacitou 580 cestujúcich za hodinu na vrchol Zugspitze v Bavorských Alpách.
Lanovka prekonáva tri svetové rekordy v kategórii visutých alebo závesných lanovkových systémov: má až 127 metrov vysoký oceľový nosný stožiar, výškový rozdiel 1 950 metrov prekonáva všetky ostatné lanovky a celková dráha 3 213 metrov zo základnej stanice po vrcholovú predstavuje najdlhšie rozpätie.
Nový lanovkový systém nahradil 50 rokov starú lanovku Eibsee. Určite pomôže vyriešiť notoricky dlhé čakanie cestujúcich na vyvezenie. Za hodinu má trojnásobne väčšiu prepravnú kapacitu.
Aby sa splnili požiadavky prevádzkovateľa, firmy Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG, nová rekordná lanovka je priam nabitá inovatívnymi technológiami spoločnosti ABB, ktorá má rozsiahle skúsenosti z riešenia rôznych druhov dopravy v Alpách.
„Väčšina sedačkových a kabínových lanoviek vo Švajčiarsku využíva motory a pohony ABB,“ uviedol Hans‑Georg Krabbe, predseda správnej rady ABB AG, Nemecko. „Sme skutočne nadšení, že aj v Nemecku sme mohli podporiť takýto unikátny projekt.“
Výkonný zdvojený motor
Prevádzkovateľ Bayerische Zugspitzbahn mal zvlášť vysoké požiadavky na bezproblémovú funkčnosť a dostupnosť pohonu, kde požadoval systém schopný prevádzky 365 dní v roku, bez ohľadu na vietor a počasie. V takejto situácii je bezpečná a pohodlná preprava vo vzduchu závislá od dokonalej súhry motorov, pohonov a mechanických komponentov.
Ťahať kabíny lanovky na takom dlhom úseku so stúpaním až 104 percent (okolo 46°) a rýchlosťou 10,6 metra za sekundu vyžaduje skutočne veľkú silu, ktorú poskytujú dva trojfázové AC motory ABB s výkonom 800 kW, inštalované v údolnej stanici lanovky.
Alpská tradícia ABB
Už od konca 19. storočia si ABB budovala dobré meno dodávkami bezpečných, spoľahlivých a energeticky účinných dopravných systémov v alpskom regióne.
V prípade svetoznámej 9-kilometrovej ozubnicovej dráhy na horu Jungfrau, uvedenej do prevádzky v roku 1912, ABB zabezpečila kompletnú elektrifikáciu, aby mohla trať fungovať. Aj dnes technika ABB umožňuje, že zubačka Jungfrau prepraví ročne viac ako milión cestujúcich — a to aj v čase snehových kalamít — až po stanicu Jungfraujoch vo výške 3 454 metrov nad morom, čo je najvyššie položená železničná stanica v Európe.
Podobne aj pozemná lanovka s najstrmším stúpaním na svete, nedávno uvedená do prevádzky v obci Stoos vo Švajčiarskych Alpách, ktorej dve súpravy pre 136 cestujúcich na trase 1,7 km poháňajú elektromotory s vysokou účinnosťou. Spoločnosť ABB dodala aj ďalšie dôležité agregáty celého systému. „Dnes sa všetko točí okolo pokroku v oblasti energetickej účinnosti,“ hovorí Ueli Spinner, vedúci predaja a služieb ABB AG, Švajčiarsko. „Ale aj tam, kde rozhoduje technická podpora, údržba a servis, sme vždy preferovaným partnerom prevádzkovateľov lanoviek.“
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je priekopníkom a lídrom v oblastiach elektrotechnických produktov, robotiky, priemyselnej automatizácie, prenosu a rozvodu elektriny. Svoje služby poskytuje zákazníkom v odvetviach priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. ABB pokračuje vo viac ako 125-ročnej tradícii inovácií, tvorí budúcnosť priemyselnej digitalizácie a je hnacou silou energetickej a štvrtej priemyselnej revolúcie. ABB pôsobí vo vyše 100 krajinách a zamestnáva okolo 136 000 pracovníkov.
www.abb.com
Zdroj: Tlačová správa spoločnosti ABB
[TheChamp-Sharing]