Priemyselné podniky
neberú zatiaľ kybernetické hrozby vážne

Bratislava, 4. február 2020   Digitálna transformácia priemyselných podnikov mení pravidlá kybernetickej bezpečnosti. Prináša prepojenie zariadení a systémov v celom podniku, vyžaduje otvorenosť voči vonkajšiemu svetu a tým zvyšuje riziko bezpečnostných incidentov. Priemyselné podniky však zatiaľ kybernetické hrozby neberú vážne. Investície do kybernetickej ochrany nie sú dostatočne vysoko na rebríčku ich priorít, absentuje strategická príprava zo strany manažmentu, výrobné prostredie zaznamenáva výrazný deficit kvalifikovaných špecialistov pre informačné technológie a kybernetickú bezpečnosť. Skonštatovali to IT špecialisti a odborníci z praxe, akademickej obce a Ministerstva hospodárstva SR na januárovom stretnutí Združenia inteligentného priemyslu – Industry4UM.

Napriek skutočnosti, že počet kybernetických útokov na priemyselné podniky neustále narastá, veľká časť firiem žije v dogme „nám sa to nemôže stať“. Chýba im povedomie o kybernetickej bezpečnosti vo výrobnom prostredí, podceňujú riziká a strategická príprava zo strany vedenia firiem je nedostatočná. „Kým aplikácia bezpečnostných opatrení v oblasti informačných technológií je už roky bežnou praxou, v oblasti výroby nie sú takéto opatrenia ešte samozrejmé. Pre výrobných pracovníkoch je to zatiaľ „tabula rasa“ a je to často to posledné, čo ich trápi. Vo svete Industry 4.0 je však výroba a ostatné časti podniku prepojené a pripojená na interne a tak sa výroba stáva terčom útokov,“ približuje situáciu veľkej časti slovenských podnikov Peter Prónay, externý spolupracovník SOVA Digital.

Digitalizácia výrobných zariadení vytvára zvýšené bezpečnostné riziká pre podnikové systémy a generované dáta a stavia podniky pred nové výzvy. Situácia je dnes, hlavne v menších a stredných podnikoch,  podľa Davida Dvořáka z Pelikan services, alarmujúca: „Vo firmách sa stretávame s dogmami a predsudkami, najčastejším je: „prečo práve nás by sa to malo týkať“? Pre viac ako 80% podnikov bezpečnosť výrobných systémov dokonca nie  je ani témou. Je to alarmujúce, pretože takýchto útokov bude čoraz viac.“ Firmy sa opatreniam začínajú venovať, až keď sa dostavia následky útoku.  Na to, aby firmy úspešne zvládli prechod na Industry 4.0, musia už do počiatočného systémového návrhu zahrnúť aj príslušné bezpečnostné aspekty.

Veľké množstvo podnikov funguje na zastaralých, ľahko ohroziteľných sieťových architektúrach. Mnohé výrobné systémy sú priamo pripojené na internet, často len z pohodlnosti, či nevedomosti. Problémom sú aj nedostatočne zabezpečené sieťové rozhrania určené pre prístup servisných špecialistov, dodávateľov zariadení. Z dôvodu obavy o nekompatibilitu a prípadné komplikácie podniky upúšťajú od aktualizácií softvéru. Veľké riziká prinášajú so sebou dodávatelia. „My musíme mať zabezpečené nielen vlastné procesy, ale musíme zaistiť bezpečnosť aj za svojich dodávateľov. Zákazníka nezaujíma, že my máme v dodávateľskom reťazci garážové firmy, ktoré bezpečnosť vôbec neriešia,“ informuje Igor Šuba, CIO a Data Protection Officer Matador Group.

Diskusná skupina sa zhodla na tom, že najkritickejším faktorom vo výrobnom procese z pohľadu kybernetickej bezpečnosti je človek. Preto je podľa expertov potrebné sústrediť sa na vzdelávanie zamestnancov na všetkých úrovniach fungovania podniku a zabezpečiť, aby vnímal šíriace sa riziká nielen v oblasti svojho pôsobenia. Začať vzdelávať o tejto problematike musíme už deti na základných školách a ďalších úrovniach vzdelávacieho systému. „Expertov na škole máme dostatok, dokonca na svetovej úrovni. Ale pre prax ich je stále málo, odchádzajú do inštitúcií a veľkých firiem. Dnes prax potrebuje „interdisciplinárnych ľudí“, takých ktorí rozumejú informačným technológiám i priemyselnej výrobe,“ konštatuje František Duchoň, profesor na FEI STU v Bratislave a predseda Národného centra robotiky.

 

Nedostatočné bezpečnostné stratégie majú hlavne malé a stredné firmy, ktoré nie sú pripravené na úspešné zvládnutie útokov na svoje informačné a operačné systémy. Tomáš Zaťko zo spoločnosti Citadelo a zástupca Asociácie kybernetickej bezpečnosti odporúča: „Firmy by si mali vytvoriť plán nápravných opatrení a implementovať ich. Kybernetická bezpečnosť je súborom organizačných  a technologických opatrení a tie musia byt vzájomne harmonizované.“ Kybernetická bezpečnosť je nikdy nekončiaci proces a firmy by sa mali porovnávať s dostupnými etalónmi, neustále monitorovať, auditovať, vyhodnocovať a robiť nápravné opatrenia. Podľa odborníkov pre „upratanie“ a nastavenie efektívnych stratégií v tejto oblasti, môže byť vhodným obdobím práve aktuálna fáza recesie.

Zvýšeniu úrovne kybernetickej bezpečnosti podnikov by mohlo pomôcť vytvorenie platformy pre inteligentný priemysel. V rámci nej by bola vykreovaná expertná skupina zložená z expertov výrobných firiem, dodávateľov technológií a bezpečnostných expertov. „Skupina by vypracovala zrozumiteľné odporúčania pre stredné a malé výrobné firmy v oblasti IT a výrobnej bezpečnosti,“ odkrýva plány Peter Prónay a dodáva: „Platforma by analyzovala požiadavky relevantných noriem a legislatívy na oblasť bezpečnosti dát.“ Odporučila by napríklad zavedenie bezpečnostnej horúcej linky ako prístupu k expertnej podpore pri výskyte bezpečnostných incidentov vo firmách, školenia, či workshopy. „Súčasne by formulovala relevantné odborné profily absolventov vysokých a stredných odborných škôl, napríklad pre pozíciu „technik IT bezpečnosti v priemysle“ a ponúkla by ho školám,“ dodáva Martin Morháč, prezident Združenia inteligentného priemyslu – Industry4UM.

 

…………………………………………………………………………………………………………………….

Združenie inteligentného priemyslu – Industry4UM je nezávislou, odbornou, mienkotvornou autoritou zástupcov priemyslu iniciovanou so zámerom skvalitnenia príprav podnikov na digitálnu transformáciu. Spája  priemysel pre spoločné ciele v oblasti Industry 4.0 a jeho zástupcom vytvára priestor pre výmenu a zdieľanie odborných názorov, príkladov dobrej praxe a vzájomný networking. Industry4UM je partnerom štátnych inštitúcií pri usmerňovaní rozvoja digitalizácie priemyslu a inovácií na Slovensku. Súčasne podporuje rozvoj mladých výskumno-vývojových pracovníkov a začínajúcich firiem zameraných na digitalizáciu a inovácie. Prostredníctvom rôznych aktivít informuje, edukuje a moderuje diskusiu na tému transformácie priemyslu na Slovensku.  Industry4UM je držiteľom bronzového certifikátu európskej excelentnosti klastrov ESCA.

Viac informácií nájdete na webovej stránke Industry4UM

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?