Nórsko vedie preteky o vybudovanie autonómnych nákladných lodí

Yara Birkeland, naplánovaná na rok 2018, bude na krátke plavby prenášať hnojivá.

Dve Nórske spoločnosti prevzali vedenie v závode o vybudovaní prvých bezposádkových, autonómnych lodí. Ide o pokrok, ktorý by mohol znamenať míľnik v námornom obchode.

Loď Yara Birkeland prezývaná „Tesla mora,“ je v súčasnosti vo vývoji a naplánovaná na koniec roku 2018, kedy začne plavbu dlhú 37 míľ (59,54 km) dolu fjordom z produkčnej továrne v prístave Larvik. Pomocou GPS, radaru, kamier a senzorov bude elektrická loď vytvorená na navigovanie po vode a vplávaní do prístavu.

Plavidlo stojí 25 miliónov dolárov, čo je zhruba o 3x viac ako tradičná kontajnerová loď rovnakej veľkosti, avšak jej tvorcovia tvrdia, že nebude potrebovať palivo alebo posádku, vďaka čomu sa ročné prevádzkové náklady znížia o 90 %. Loď s kapacitou 100 kontajnerov je naplánovaná pre plavbu na konci nasledujúceho roka, avšak ešte predtým bude otestovaná spolu s posádkou ako kontrola.

Birkeland je spoločne vyvíjaná poľnohospodárskou firmou Yara International ASA a Kongsberg Gruppen AS A, ktorá vytvára navádzacie systémy pre civilné a vojenské potreby.

Petter Ostbo, vedúci produkcie, ktorý vedie projekt tvrdí, že spoločnosť bude rada investovať do väčších lodí a používať ich na väčšie vzdialenosti potom, čo medzinárodné regulácie autonómny systém schvália. Kľudne i z Holandska do Brazílie.

Medzinárodná námorná organizácia, ktorá reguluje námornú prepravu neočakáva legislatívu týkajúcu sa bezposádkových lodí skôr než pred rokom 2020. Autority z organizácie tvrdia, že autonómne lode budú populárne na krátke trate, avšak pochybujú, že nahradia oceánske lode, ktoré presúvajú tisíce kontajnerov medzi kontinentmi s priemernou posádkou 25 členov.

Podľa nich nejde ani tak o technológiu, ale hľadisko biznisu. Autonómne lode sú strašne drahé a budú musieť byť robustne vybudované, pretože ak by sa poškodili, náklady prepraiť tím opravárov na miesto uprostred oceánu budú až príliš vysoké.

Okrem zníženia nákladov na palivo a pracovnú silu sa projekt Birkeland zameriava aj na zníženie emisií. Loď má nahradiť 40 000 nákladiakov, ktoré ročne jazdia medzi obývanými miestami v južnom Nórsku.

Prevádzkovatelia lodí sú opakovane žiadaný, aby vytvorili ekologickejšie riešenia pre lode, ktoré sa plavia blízko pri pobrežných oblastiach, predovšetkým v USA a Európe.

Birkeland sa stane autonómnou v niekoľkých etapách. Spočiatku sa ako palubný mostík použije jeden kontajner. Potom sa most presunie na pobrežie a stane sa strediskom ovládania. Loď nakoniec bude v plnej miere fungovať samostatne pod dohľadom z pobrežia od roku 2020.

Keď sa palubný mostík dostane na zem, bude to niečo ako lietanie s dronom z kontrolného centra. Použije sa GPS navigácia a množstvo vysoko-technických kamier, aby sa vedelo, čo sa deje okolo lode,“ tvrdí Geir Haoy, výkonný riaditeľ Kongsberg.

Nóri nie sú jediní, ktorí sa zaujímajú o autonómne lode. Britský výrobca Rolls-Royce Holding PLC investuje do podobnej technológie a plánuje spustiť robotické lode do roku 2020. Prvé lode budú pravdepodobne remorkéry a parníky, za ktorými už budú nasledovať nákladné lode schopné vplávať do medzinárodných vôd.

Akonáhle budú regulácie na mieste, experti nevidia žiadny problém v rozširovaní plavidiel. Podľa nich je už v súčasnosti veľký záujem od operátorov pobrežných cistern, plavidiel na prepravu líd a zásobovacích lodí. Príležitosť skrátka klope na dvere.

zdroj: wsj.com, zdroj titulnej fotografie: wsj.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“
0 komentárov

Leave a reply

©2025 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?