LockOut TagOut program

Množstvo visiacich zámkov a poistných uzáverov na prívodoch rôznych druhov energií, ktorými „musíme“ do vybaviť naše výrobné zariadenia!

LOTO

Pomerne často prechádzam okolo výrobných zariadení v našich slovenských závodoch a sledujúc na strojoch visiace hardware LOTO prostriedky, rozsiate kde tu, ako na vianočných stromčekoch, vždy mi prebehne hlavou myšlienka, spojená so slovíčkom – musíme!

Aj program LOTO, ako jeden z ďalších trendov, ktorý je v mnohých našich závodoch už niekoľko rokov súčasťou aktívneho prístupu k zvyšovaniu bezpečnosti práce, býva žiaľ opäť aplikovaný s často zreteľným podtónom – musíme to mať. 

Spomínam si, ako som sa prednedávnom v jednom strojárskom podniku len „tak nezainteresovane“ opýtal údržbára, s ktorým som prechádzal okolo stroja, na ktorom som postrehol zámok: „O čo ide, na čo je ten zámok?“ Ten mi odpovedal: „No to sú zas také zámky.“ Ledabolo mávol rukou a dodal. „ Ale to nerobíme. Aj tak chodíme dvaja a veď na seba vidíme.“  Je to jedna z mnohých a zároveň typických reakcií našich pracovníkov vo firmách. Otvorené a úprimné vyjadrenie v situácii, keď človek cíti, že ide len o neformálnu debatu… .


Dôvod?

Tou nevyhnutnou „motiváciou“ je u väčšiny  zamestnávateľov snaha dodržiavať ustanovenia a naradenia Vlády SR, s ktorých okrem iných vyplýva aj nutnosť zavedenia procedúr, ktoré minimalizujú riziko vzniku pracovného úrazu (zbierka zákonov č. 392/2006).

Ďalším častým faktom je skutočnosť, resp. opäť akási „povinnosť“ aplikácie. „Nakoľko sme súčasťou koncernu a z času načas nás príde prevetrať poverený expert z centrály, či a ako plníme dohodnuté závodné programy a ciele.“

Uvedené dôvody nekritizujem, skôr naopak. Je dobré, že sa niekto snaží hľadať spôsob, ako zlepšiť pracovné podmienky a v tomto prípade aj priamo ľudské zdravie.

Samotný problém vnímam predovšetkým v spôsobe uchopenia, v realizácii a naplnení takýchto zámerov. Jednoducho musíme, lebo to niekto vyžaduje. Radosť z vianočného stromčeka má ten, ktorý rozumie jeho zmyslu a kontextu obdobia, v ktorom sa pripravuje a obdivuje. Inak je to len ďalší z gýčových doplnkov príbytku, ktorý o chvíľu aj tak pôjde, v tom lepšom prípade na povalu.


Môže to fungovať?

Určite áno a existujú tiež príklady, ktoré môžu byť vzorom v spôsobe realizácie a udržiavania zavedených zámerov. Jedným z kľúčových predpokladov je zmena osobného prístupu, od MUSÍM ku CHCEM a to nielen jednotlivca, ale nevyhnutne priamo dotknutého širšieho okolia.

Ak dokážeme zmeniť prístup na CHCEM, potom vidieť veľmi pozitívne zmeny nielen v tom očakávanom – výsledku, ale rovnako už vo fáze realizácie a aplikácie samotného zámeru. Pracovníci, ktorý pochopia o čo ide (zmysel zámeru) a fakt, ako sa to dotýka ich samotných, sú nevyhnutným základom pre doručenie očakávaného výsledku, každého zámeru, nielen programu LOTO.

Ak porovnávam v praktickom živote konzultanta tieto dva prístupy, rozdiel vidieť už na prvý pohľad. Tam, kde musíme ide zväčša o „rozhádzanie LOTO zámkov“ všade, kde sa dá, len aby bol systém už zavedený a svietila fajka splnenej aktivity.

V prípadoch, kde je cítiť chceme, má to zmysel, pomôže nám to, nastupuje logika, uvažovanie nad tým čo robím a snaha urobiť to tak, aby to fungovalo – predsa to budem používať, budem s tým denne pracovať!

Prečo fungujú v našich domácnostiach rôzne zlepšováky, dôsledne vyladené garážové zariadenia na pálenie slivovice so špičkovým osobným programom starostlivosti a bezpečnosti? Lebo jednoducho chceme, aby to fungovalo.

Normálny, zdravo zmýšľajúci človek nič nerobí v osobnom živote bezcieľne. Milujem jazdu na bicykli a pre to sa oň starám. Jazdím rýchlo a preto chcem, aby bol bezpečný. Vážim si svoje zdravie a chcem sa po jazde vrátiť domov zdravý. Prečo? „Lebo to chcem“! Alebo minimálne a to predovšetkým v pracovnom svete: „Lebo to dáva zmysel.“ A ak niekto zmysel v dôležitých veciach nevidí, je to často len preto, že mu nebol rozumne vysvetlený.

V projektoch implementácie LOTO a všetkých ďalších oblastí priemyslového inžinierstva, ktoré realizujeme v našej spoločnosti 4industry consulting, sa snažíme doručiť okrem samotnej inštalácie, aj prípravu „inštalatérov, užívateľov a servisákov“ týchto systémov.


V oblasti inštalácie programu LOTO kladieme dôraz na:

  • Identifikáciu rizík v spojitosti s bezpečným výkonom práce na výrobnom zariadení.
  • Posudzovanie a stanovenie veľkosti rizika – register rizík.
  • Návrh istiacich prvkov LOTO pre významné rizikové okruhy stroja vo väzbe na register rizík.
  • Zabezpečenie istiacich prvkov, LOTO staníc a inštalácia na stroj.
  • Tvorba vizualizácie systému LOTO – vizuálna LOTO tabuľa stroja.
  • Tvorba vizualizácie systému LOTO – vizualizácia rizikových energií na zariadeniach.
  • Tvorba smerníc a procedúr LOTO pre bezpečný výkon činností na stroji.


V oblasti užívania programu LOTO kladieme dôraz na:

  • Preškolenie pracovníkov o programe LOTO – zmysel a zameranie.
  • Prehľad najčastejších rizík a pracovných úrazov v priemyselných podnikoch.
  • Oboznámenie pracovníkov o používaní LOTO procedúr.
  • Oboznámenie pracovníkov o používaní LOTO prvkov (zámky, istiace komponenty, visačky a pod.).


V oblasti servisu programu LOTO kladieme dôraz na:

  • Aktualizáciu registra rizík v prípade technologických zmien na stroji.
  • Aktualizáciu dokumentácie a vizualizácie v prípade zmien na stroji.
  • Dodávka prevádzkou poškodených LOTO istiacich prvkov.

 

Našim zákazníkom tiež ponúkame rýchly tréningový program, zameraný na podporu prípravy internej pracovnej skupiny, zodpovednej za prípravu a zavedenie LOTO vlastnými kapacitami vo svojom podniku, s dôrazom na pochopenie a osvojenie si problematiky LOTO.

https://4industry.consulting/trening/loto-lockout-tagout/

 

Ing. Peter Kormanec

kormanec@4industry.consulting

0 komentárov

Leave a reply

©2025 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?