Ktoré 3 firmy budú dominovať v Internete vecí?
Tak, ako v poslednom desaťročí informačné technológie naberajú na sile, tak sa rozmáha i svet Internetu vecí. Drôtové či bezdrôtové siete, ktoré kontrolujú obrovské množstvá prichádzajúcich dát z každého zariadenia Internetu vecí, predstavujú základ pre aplikácie vytvárajúce systém Internetu vecí. Podľa správy portálu Business Insider najdôležitejšie miesto vo vytváraní hlavnej štruktúry Internetu vecí zohrávajú tri americké firmy.
Sú nimi Cisco, General Electric a Verizon, ktorých produkty sú na takej úrovni, že sa môžu bez problémov začleniť do neustále sa rozvíjajúceho systému Internetu vecí a vývinu jeho aplikácií. Bežní užívatelia sa uspokoja s funkciami ako sú Bluetooth či Wi-Fi, kým v podnikateľskej či vládnej sfére bude potrebný oveľa komplexnejší systém založený za širokospektrálnej bezdrôtovej sieti. Internetové stránky Business Insider a Motley Fool označili podnikateľské a vládne zložky za tie, ktoré si zatiaľ najviac osvojili Internet vecí.
Kľúčovú časť podnikania v spoločnosti Cisco tvorí sieťový hardvér, po ktorom bude pravdepodobne veľký dopyt. Jedným z faktorom môže byť aj skutočnosť, že spoločnosť má dlhodobo vedúce postavenie na poli sieťového prepojenia, čo z nej robí akéhosi ťahúňa v úzkom okruhu firiem venujúcich sa tvorbe Internetu vecí.
Bezdrôtová sieť od firmy Verizon má nielen viac podporovateľov z radov Američanov ako ktorýkoľvek iný poskytovateľ tohto produktu, ale rovnako urobila najviac pre vývoj 5G pripojenia, ktoré sa pokladá za tridsať až päťdesiat ráz také rýchle ako 4G. Podľa vyjadrenia uverejneného na portáli Motley Fool, sa vo Verizone zaviazali, že ich 5G pripojenie bude predstavovať akýsi ekosystém pripojený na internet.
Spoločnosť General Electric pred časom presunula svoju hlavnú pobočku z okresu Fairfield v štáte Connecticut do oblasti v okolí Bostonu. Hlavným dôvodom bola blízkosť technologických centier a centier pre rozvoj umelej inteligencie, rovnako ako daňové dôvody. V General Electric to už majú v Internete vecí slušne našliapnuté, najmä vďaka aplikáciám vyvinutým pre odvetvie priemyslu založených na princípe vzdialeného prístupu.
Mnoho ľudí si pri zmienke o Internete vecí vybaví inteligentné domáce teplomery či iné spotrebiče. V skutočnosti však pôjde o aplikácie primárne určené pre podnikateľské a vládne prostredie, ktoré by mali uzrieť svetlo sveta v nasledujúcich piatich rokoch a mali by sa pohybovať v hodnote šesť biliónov dolárov. Najväčšie zásluhy by na vývoji aplikácií mali mať už spomenuté firmy Cisco, General Electric a Verizon.
Zdroj: digitaltrends.com
[simppleboxshortcode]