Inovatívne startupy zo Slovenska pred vykročením na medzinárodnú scénu Life Science
Pokrok v medicíne nezadržateľne napreduje. Veľký potenciál prispieť k tomutotrendu majú aj startupy zo Slovenska. „Slovenskí odborníci vyvinuli novátorské riešenia prediagnostiku a terapiu“, povedal Stephan Eger, člen predstavenstva Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK). „Mladé firmy sú dnes pripravené mať medzinárodný úspech“, uviedol Eger. Vďaka „Life Science Innovation Day“, ktorý včera poprvýkrát organizovala SNOPK, sa v Bratislave pod jednou strechou zišli slovenské startupy,vedci a medzinárodné podniky v oblasti Life Science. Základný kameň pre budúce kooperácie v medzinárodnom farmaceutickom biznise je tak položený.
Partnerom inovačného dňa bolo Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho štátny tajomník StanislavŠpánik pred viac ako 110 hosťami vyhlásil: „Rozvoj biomedicíny je jednou z hlavných priorítSlovenskej republiky, ktorá je nevyhnutná nielen pre zdravú populáciu, ale aj rozvoj znalostnej ekonomiky, jej diverzifikáciu, konkurencieschopnosť a udržateľnosť. Kontinuálna podpora biomedicínskeho výskumu a vývoja nám taktiež pomôže udržať špičkových vedcov a pritiahnuť ďalších zo zahraničia, posilniť excelentnosť a internacionalizáciu našich vedeckých tímov, užšiu a efektívnejšiu spoluprácu medzi nemocnicami a vedecko-výskumnými pracoviskami.“
Inovatívne riešenia v centre pozornosti
Kľúčovú oblasť predstavených riešení na „Life Science Innovation Day“ tvorila diagnostikarakoviny. Spoločnosti Glycanostics a Multiplex DX sú hneď dva startupy, ktoré vyvinuli vysokoprecízne metódy na zvýšenie spoľahlivosti pri rozpoznávaní rakoviny. Špecialitou firmy HighChem sú softvérové riešenia pre hmotnostnú spektrometriu, pomocou ktorých môžu chemici, vedci v oblasti medicíny a biológovia vyhodnocovať komplexné analytické dáta. Tak je možné lepšie predpovedať fragmentáciu malých molekúl. Relevantné výsledky svojho výskumu prezentovali aj výskumné inštitúty a univerzity, akoUniverzita Komenského či Žilinská univerzita. Napríklad zástupcovia Jesseniovej lekárskej fakulty UK tak ukázali, ako môžu 3D kultúry prispieť k výskumu rakoviny, a ako môže nová testovaciametóda u tehotných žien podstatne zlepšiť včasné rozpoznávanie genetických defektov.
Hospodárstvo sa prezentuje
Na podujatí sa zúčastnili aj zástupcovia známych firiem z oblasti farmakológie a medicínskejtechniky. Siemens Healthineers sa zameriava na Slovensku na vývoj softvéru pre vytváranie snímok v rádiológii. „Spolupráca so začínajúcimi podnikmi nie je pre Siemens novinkou,“ povedal Alexander Roth, zodpovedný za vývoj IT-riešení vo firme. „V zásade existuje niekoľko programovv spoločnosti Siemens Healthineers, kde spoločnosť so startupmi buď úzko spolupracuje alebo do nich investuje,“ potvrdil pán Roth. Farmaceutický koncern Boehringer Ingelheim tiež pozitívne hodnotil stretnutie v rámci branže. „Ako výskumné pracovisko vítame iniciatívu Slovensko–nemeckej obchodnej a priemyselnej komory”, vyjadrila sa pani Evelyn Fahrenkrug, riaditeľka Boehringer Ingelheim Slovensko. „Našli sme tu v rámci Slovenska platformu pre vedu a výskum, ktorá podporuje výmenu informácií a vznik novej spolupráce. “
SNOPK – Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora bola založená v roku 2005 v Bratislave apredstavuje fórum pre slovenské a nemecké firmy. Komora zastupuje záujmy svojich 440 členov, ktorí na Slovensku zamestnávajú 113 000 pracovníkov a dosahujú obrat vo výške 26 miliárd eur. SNOPK patrí k celosvetovej sieti nemeckých zahraničných obchodných komôr.
Tlačová správa spoločnosti SNOPK pre redakciu PrePriemysel.sk
[TheChamp-Sharing]