Čína buduje plávajúce jadrové elektrárne
Až 70% povrchu našej planéty pokrývajú moria a oceány a aj to je jeden z dôvodov prečo Čína – preľudnená krajina hľadá alternatívne riešenia ako využiť čoraz viac priestoru a pokryť rastúci dopyt po elektrickej energii a to práve vybudovaním nových elektrární.
Podľa najnovších správ, Čína pracuje na vybudovaní plávajúcich jadrových elektrární, prevažne na napájanie umelo vybudovaných ostrovov. Tieto ostrovy boli vybudované aby mohli vzniknúť rôzne radarové systémy, majáky, letiská a ďalšie budovy.
Dopyt po elektrickej energii je tak veľký, že Čína plánuje vybudovať až 20 takýchto elektrární, podľa vyhlásenia Liu Zhengua, generálneho riaditeľa čínskej organizácie pre lodný priemysel. Aj keď tento koncept plávajúcich elektrárni nie je novinkou – už s ich výstavbou začalo Rusko, Čína si dáva za cieľ ich vybudovať za 5 rokov. Podľa časopisu New York Times, Čína sa chváli aj tým, že chce vybudovať viac jadrových elektrární ako ktorákoľvek iná krajina sveta.
Súčasne plávajúce jadrové elektrárne budú dodávať energiu aj pre Čínsku armádu a pre rôzne operácie na moriach a na oceánoch od leteckých operácií až po cvičenia ponoriek. Súčasne ich vybudovanie prináša potenciálnu hrozbu pre okolie. Čína už narobila mnoho škôd pre životné prostredie v prímorských oblastiach a to hlavne rýchlym vybudovaním umelých ostrovov a zničením korálových útesov. Posledné čo by sme potrebovali by bol únik radiácie v týchto oblastiach, ktoré sú bohaté na rybolov.
Zdroj: digitaltrends.com
[simppleboxshortcode]