Chránia citlivé vnútorné fungovanie
prvkov stroja a životné prostredie

Často sa prehliada rozhodujúci vplyv, ktorý majú tesnenia na funkciu a životnosť systémov. Napríklad proporcionálne ventily sú ohrozené veľkosťou častíc nečistôt v ich funkcii. Na druhej strane valivé ložiská už z hľadiska životnosti výrazne zhoršuje obsah vody v mazive. Ak sú tieto časti vybavené kvalitnými tesneniami, nič z toho nehrozí.

Tesnenia a ich materiálové zloženie

Tesnenia v zásade plnia dve dôležité úlohy. Na jednej strane chránia citlivé vnútorné fungovanie prvkov stroja pred znečistením, na druhej strane chránia životné prostredie pred únikom mazív alebo hydraulických zariadení.

Rozsah prevádzkových teplôt a odolnosť média sú však hlavnými kritériami pri výbere. Mechanicko-technologické hodnoty elastomérnej zmesi je potrebné primerane zohľadniť tiež, pretože sú rozhodujúce aj pre životnosť tesnenia.

Platí to za predpokladu, že si pri výbere dáte záležať na vlastnostiach materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Aby ste preto neurobili krok vedľa, predstavíme vám tie najdôležitejšie zložky, ktoré sa pri výrobe kvalitných tesnení používajú.

Kaučuk

Kaučuk je pri výrobe nových presných tesnení najbežnejšie používaný materiál pre svoje dobré mechanické vlastnosti a odolnosť voči mazacím olejom a tukom na báze minerálnych olejov. Dobrá odolnosť voči palivám je zvyčajne daná iba špeciálnymi zmesami.

Jeho vlastnosti sú v podstate určené obsahom akrylonitrilu (ACN medzi 18 % a 50 %). Nízky obsah ACN vedie k dobrej flexibilite pri nízkych teplotách, ale obmedzenej odolnosti voči olejom a palivám. So zvyšujúcim sa obsahom ACN klesá pružnosť za studena a zvyšuje sa odolnosť voči oleju a palivu.

Takéto tesnenie vykazuje dobré mechanické a technologické hodnoty, ak je napr. vysoká oteruvzdornosť a dobrá odolnosť voči mazacím olejom a tukom na báze minerálneho oleja, hydraulickým olejom, nehorľavým hydraulickým kvapalinám, alifatickým uhľovodíkom, silikónovým olejom a tukom, či vode do max. cca +80 ͦ C.

Fluórová guma

Materiály takejto gumy sa vyznačujú veľmi vysokou teplotnou a chemickou odolnosťou. Okrem toho treba spomenúť veľmi dobrú odolnosť proti starnutiu a ozónu, veľmi nízku priepustnosť plynov (dobrá vhodnosť pre vákuové aplikácie) a samozhášavé správanie pri požiari.

Silikónová guma

 

Silikónové kaučuky sa vyznačujú predovšetkým veľkým rozsahom tepelných aplikácií a vynikajúcou odolnosťou voči ozónu, poveternostným vplyvom a starnutiu. Mechanické vlastnosti silikónu sú v porovnaní s inými elastomérmi dosť nízke. Vo všeobecnosti sú silikónové materiály fyziologicky neškodné, to znamená, že sa okrem iného používajú v potravinárskej a medicínskej oblasti.

Termoplastický polyuretán

TPU materiály patria do skupiny termoplastických elastomérov, ktorých sila spočíva v spojení  dobrých vlastností, tak fyzikálnych a chemických, ako aj spracovateľských a ekonomických. TPU sa štandardne vyrába na vstrekovacích lisoch termoplastov a už mnoho rokov sa etabluje v technológii tesnenia, najmä v hydraulických aplikáciách.

Gumotextilné materiály

Na záver si spomenieme bavlnené alebo syntetické tkaniny, ktoré môžu byť použité ako základ pre gumolátkové materiály. Pre hydraulické tesnenia sa štandardne používa bavlnená tkanina. Mimo štandardu je na impregnáciu k dispozícii celý rad ďalších druhov látok a takmer všetky elastoméry. Tkanina je impregnovaná roztokom elastoméru kaučuku, vďaka čomu veľmi dobre poslúži aj na výrobu odolných hydraulických tesnení.

Tak, ktorý materiál presného tesnenia od AFINIS Group oceníte vy?

Zdroj obrázka: nayladen/Shutterstok.com

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?