Bezpečnosť a čistota na pracovisku
Prvým krokom k bezpečnému pracovnému prostrediu je vytvorenie zoznamu toho, čo by malo ochraňovať zdravie a bezpečie zamestnancov a zákazníkov.
Najskôr treba potenciálne riziká identifikovať a následne ich postupne eliminovať. Pokiaľ sa budete dôsledne starať o bezpečnosť vo vašej firme, prejaví sa to postupne na kultúre bezpečnosti na vašom pracovisku. K bezpečnosti patrí aj čistota prostredia, pretože úzko súvisí so zdravím ľudí, ktorí sa na pracovisku nachádzajú.
7 najdôležitejších zabezpečení pracovného priestoru
1. Stroje a elektrické náradie
Všetky prístroje a náradia musia byť v prevádzky-schopnom stave a mali by sa pravidelne kontrolovať, či nie sú poškodené, hrdzavé, či sú ochranné kryty v poriadku a sú bezpečné pri práci. Uistite sa, že sú vaši zamestnanci poriadne oboznámení s ich správnym používaním ešte pred tým, než s nimi budú pracovať.
2. Zvýšené povrchy
Zvýšené povrchy môžu predstavovať nečakanú hrozbu pre vašich zamestnancov. Mali by byť viditeľne označené, aby ste sa vyvarovali zbytočnému úrazu. Zvýšené miesta môžete označiť napríklad výstražnými značkami alebo reflexnými páskami. Nezabudnite viditeľne označovať aj rôzne poškodenia povrchu, ako je roztrhnutý koberec, diery v podlahe alebo vybité kachličky.
Obrázok: Veľa úrazov vzniká na schodišti a nerovnom povrchu
3. Podlahy
Podlahy nesmú byť vystavené žiadnym nečistotám, ktoré by mohli spôsobiť úraz. Ak vaša firma pracuje s tekutinami, ako je napríklad opravovňa automobilov. Na týchto pracoviskách je priebežná údržba podlahy nevyhnutná kvôli bezpečnosti. Pokiaľ nie je možné priebežne podlahu čistiť, najlepším riešením je umiestnenie gumených rohoží, ktoré sú protišmykové a zároveň absorbujú z podrážok aj prípadné nečistoty. Niektoré gumové rohože sú špeciálne určené do pracovísk, kde zamestnanci pracujú prevažne v stoji. Sú špeciálne vyrobené tak, aby znižovali pocit únavy. Protiúnavové rohože tak redukujú záťaž chrbta a kĺbov a pomáhajú tak zamestnancom zostať v prirodzenom postoji.
4. Osvetlenie
Správne osvetlenie v kancelárskych priestoroch či vo výrobných halách pomáha predchádzať bolesťami očí, hlavy alebo poškodeniu zraku. Správne osvetlenie by sa kvôli bezpečnosti nemalo podceňovať ani na schodiskách, vo vonkajšom prostredí, alebo na chodbách. Je dôležité pravidelne kontrolovať osvetlenie a vymieňať žiarovky, ktoré boli poškodené alebo odpojené.
5. Čistota
Nečisté pracovisko môže predstavovať nebezpečenstvo pre zdravie a bezpečnosť. Uistite sa, že všetky toalety sú čistené aspoň raz za deň. Vyžadujte od zamestnancov, aby si upratali po sebe v jedálňach a kuchynku. Sledujte, či sa v priestoroch neusídlili hlodavci, pretože môžu napáchať veľké škody. Čistota na pracovisku je z najpodstatnejších pravidiel bezpečnosti.
6. Bezpečnostné cvičenie
Pripravte svojich zamestnancov protipožiarnym cvičením na to, aby vedeli ako sa zachovať v prípade nebezpečenstva. Jasne označte všetky východiská, ubezpečte sa, že máte v poriadku hasiace prístroje a na viditeľné miesto umiestnite všetky núdzové čísla. Pravidelne skúmajte núdzové postupy a zabezpečte, aby sa všetci zamestnanci naučili reagovať v prípade núdzovej situácie.
7. Ochranné a pracovné pomôcky a oblečenie
Uistite sa, že máte dostatočné zásoby bezpečnostného oblečenia a vybavenia. Samozrejme záleží na charaktere vášho pracoviska, ale je potrebné, aby zamestnanci boli stále dostatočne chránení pred akýmkoľvek nebezpečenstvom. Oblečenie a pomôcky, ktoré poskytnete, musia vyhovovať zamestnancom, majú byť v neporušenom stave a majú poskytovať potrebnú úroveň ochrany.
Ak chcete lepšie porozumieť možným rizikám na pracovisku, zaistite si konzultáciu s odborníkom pre bezpečnosť, ktorý vám pomôže aj s ďalšími informáciami o bezpečnostných trendoch.
Zdroj: https://lindstromgroup.com/sk
Zdroj fotografií: pixabay
Autor: Alexandra Ševčíková
[TheChamp-Sharing]