Nové solárne články budú fungovať aj v daždi
Využívanie solárnej energie stále stúpa. Vývoj solárnych článkov za posledné roky umožnil, aby sa stali efektívnejšími a dostupnejšími. Avšak ich veľká nevýhoda je v tom, že solárne články nedokážu produkovať energiu počas dažďa.
To sa však môže zmeniť. Podľa článku uverejneného v Angewandte Chemie, Čínsky vedci predstavili nový spôsob využívania solárnych článkov, a to dokonca aj v daždi.
Na využívanie solárnej energie, tím vedcov z Ocean Univezity a Yunnan Normal Univerzity v Číne vyvinul vysoko efektívny spôsob – veľmi citlivé solárne články. Na premenu dažďa na elektrickú energiu povlakovali tieto články ešte veľmi tenkou vrstvou grafénu.
Grafén je dvojrozmerná forma uhlíka, ktorého atómy sú spojené do tvaru šesťhranu ako vo včeľom pláste. Grafén sa vyznačuje nezvyčajnými elektrickými vlastnosťami: je vodivý a je bohatý na elektróny, ktoré sa dokážu voľne pohybovať naprieč celou štruktúrou. Grafén ponorený do vody dokáže naviazať pozitívne nabité ióny s elektrónmi.
Táto vlastnosť inšpirovala vedcov pracujúcich s grafénovými elektródami, aby dokázali získať elektrickú energiu s dažďových kvapiek. Dažďové kvapky nie sú čistá voda, ale obsahujú soľ, ktorá sa premieňa na kladné a záporné ióny. Kladne nabité ióny, obsahujúce sodík, vápnik dokážu reagovať s povrchom grafénu. Rozdiel potenciálu, ktorý vznikne v graféne dokáže produkovať napätie a prúd.
Táto technológia dokáže efektívne produkovať elektrickú energiu aj v oblastiach s malou intenzitou slnečného žiarenia a celkovo určite zvýši dopyt po solárnych článkoch aj globálne.
Zdroj: phys.org
[simppleboxshortcode]