Ako mladí Slováci zvládajú vstup na pracovný trh?
Ako mladí Slováci zvládajú vstup na pracovný trh?
Absolventi stredných škôl si často hneď po škole hľadajú prácu, nie je to však pre nich ľahké. A to i napriek tomu, že firiem, ktoré nemajú dostatok zamestnancov, je stále viac – pred 10 rokmi to bola skoro polovica firiem, dnes už tri štvrtiny[1]. Očakáva sa, že do roku 2030 môže mať až 90 % slovenských firiem problémy s nájdením vhodnej pracovnej sily, čo by mohlo mať vážne dôsledky pre celkovú ekonomiku krajiny[2]. Mladí Slováci tak čelia mnohým výzvam, keď sa po skončení strednej školy pokúšajú uplatniť na pracovnom trhu.
Tlačová správa Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) hovorí, že študenti dnes síce vychádzajú zo školy sebavedomejší, no narážajú na silnú konkurenciu, vyššie nároky zamestnávateľov a rýchlo sa meniaci trh práce[3].
„V IKEA hľadáme ľudí so záujmom o druhých. Nepozeráme sa na vek, pohlavie ani národnosť a vzdelanie je pre nás len vstupným údajom. Oveľa dôležitejšie je, či kandidátky a kandidáti zdieľajú naše hodnoty, majú chuť spolupracovať, rozvíjať sa, učiť sa nové veci a neboja sa robiť chyby. Vieme, že každý z nás je iný, navzájom sa môžeme skvele dopĺňať a vytvárať lepší každodenný život pre čo najviac ľudí,“ uviedla Silvia Novorková, Senior Recruiter, IKEA Bratislava.
Absolventi prichádzajúci na trh práce v období 2020 – 2025 pokryjú približne tri štvrtiny dopytu po pracovnej sile[4]. Zo štatistík však vyplýva, že len 48 % stredoškolských absolventov sa uplatní v odbore, ktorý vyštudovali[5].
Taktiež majú často nerealistické predstavy o tom, koľko by mali zarábať. V roku 2019 si až polovica absolventov stredných škôl našla prácu s platovými podmienkami menej ako 847 eur mesačne, pričom priemerný hrubý mesačný príjem bol len 909 eur[6].
Nie je to však len o platových očakávaniach. Technologický pokrok, ako sú roboty a umelá inteligencia, mení dynamiku trhu a zvyšuje požiadavky na zručnosti. Predpokladá sa, že takmer 25 % pracovných miest bude aj z dôsledku technologických inovácií v priebehu nasledujúcich piatich rokov narušených alebo eliminovaných, čo predstavuje mnoho výziev, ale aj príležitostí[7]. S nárastom technologických inovácií a zmenami v ekonomike je teraz ideálny čas pre mladých ľudí, aby investovali do seba a svojich zručností.
„VNET je miestom pre absolventov, ktorí majú chuť objavovať svet technológií, neustále hľadať kreatívne riešenia, sú odvážni robiť rozhodnutia a popri práci mať zábavu v príjemnom a priateľskom kolektíve. Sme presvedčení, že spoločne dokážeme naďalej robiť veľké veci a tvoriť našu budúcnosť,“ predstavila Zuzana Začková, HR manager, VNET.
Napriek týmto výzvam ale existuje aj svetlá stránka. Od roku 2018 do 2023 je na Slovensku potreba zamestnať viac ako 400 000 ľudí a tento trend bude pravdepodobne pokračovať. Najväčší dopyt po pracovníkoch bude v technologickom priemysle a obchode, ale tiež v sektoroch vzdelávania a stavebníctva[8].
„Dlhodobo oslovujeme mladých ľudí, vrátane absolventov stredných škôl. Môžeme im ponúknuť stabilné zamestnanie pod krídlami nemeckého koncernu, v moderných, čistých, presvetlených pracoviskách a v mladom kolektíve,“ povedala Lucia Podoláková, HR Operations Manager spoločnosti Vaillant Group.
Absolventi stredných škôl sú na trhu práce potrební a majú reálne šance na úspešné uplatnenie. Ich vyhliadky na úspech však výrazne stúpnu najmä vďaka skúsenostiam, ktoré môžu získať už počas štúdia[9].
„Ste prínosom pre prax už po získaní prvého odborného poznatku na strednej škole. Firmy Vás povedú k získaniu skúseností, na ktorých budete budovať svoju budúcnosť,“ uviedla Martina Fandelová, HR riaditeľka PPA CONTROLL, a.s.
Takže aj v tejto náročnej situácii sú možnosti na uplatnenie. Ako potvrdzujú zamestnávatelia, kľúčové sú vedomosti, skúsenosti a ochota učiť sa aj mimo školskej lavice.
Projekt READYCON už tretí rokom reaguje na komplikovanú situáciu a zameriava sa na osvetu priamo v školách – tento rok vstúpi do tried viac ako 23 000 stredoškolákov, aby im pomohol zorientovať sa na trhu práce v ich odboroch. Hoci je situácia pre mladých Slovákov zložitá, existujú spôsoby, ako si zvýšiť šance na úspech. Dôležité je byť realistický, flexibilný a neustále sa učiť nové zručnosti.
[1] https://www.azzz.sk/tisice-slovakov-nechcu-pracovat-tvrdia-zamestnavatelia-cudzinci-maju-zalepit-dieru-na-trhu-vlada-chce-rozdavat-viza-p1026.htm
[2] https://www.azzz.sk/tisice-slovakov-nechcu-pracovat-tvrdia-zamestnavatelia-cudzinci-maju-zalepit-dieru-na-trhu-vlada-chce-rozdavat-viza-p1026.htm
[3] https://www.istp.sk/clanok/16382/viac-pokory-a-prace-na-sebe-chyba-podla-asociacie-personalnych-agentur-slovenska-absolventom-pri-vstupe-na-trh-prace
[4] https://www.trendyprace.sk/sk/absolventi/sk-trendy/nezamestnanost
[5] https://www.trendyprace.sk/sk/absolventi/sk-trendy/zamestnanost
[7] https://www.cnbc.com/2023/05/02/nearly-25percent-of-jobs-are-set-to-be-disrupted-in-the-next-five-years-wef.html
[8] https://www.employment.gov.sk/sk/informacie-media/aktuality/kto-najlepsie-uplatni-trhu-prace.html
[9] https://eduworld.sk/cd/statny-institut-odborneho-vzdelavania/3862/rovnica-z-trhu-prace-cim-viac-skusenosti-a-zrucnosti-ziska-dieta-pocas-skoly-tym-lahsie-sa-uplatni