10-krát lepšia a štýlová ochrana
interiéru pred nepríjemnými slnečnými lúčmi
Použitie fungujúceho systému protislnečnej ochrany je dnes nevyhnutné najmä pri veľkých presklených plochách, pretože inak by sa prehrievanie budov počas blížiaceho sa leta muselo ochladzovať vysokým, neprijateľným množstvom energie. A to si dnes určite pri rekordne vysokých cenách dovoliť nemôžeme. Dobrou správou je, že sa ničoho podobného obávať nemusíme, ak investujeme do kvalitnej vonkajšej slnečnej ochrany okien a interiéru domu.
Máme pre vás modernú tieniacu techniku, ktorá je 7 až 10-krát lepšou ochranou interiéru pred nepríjemnými slnečnými lúčmi, ako klasické závesy, žalúzie alebo rolety.
Prečo sú vonkajšie žalúzie na tom lepšie?
Vonkajšia ochrana pred slnkom je vo všeobecnosti výhodnejšia ako vnútorná. Je to spôsobené najmä fyzikálnymi konštrukčnými dôvodmi.
Účinnosť protislnečnej ochrany je pri lamelovej konštrukcii pripevnenej pred fasádou asi sedem až desaťkrát lepšia ako pri vnútornej rolete. A ak sa aj inštaluje iba medzi sklá, je stále trikrát až štyrikrát účinnejšia proti prehrievaniu ako vnútorná ochrana pred slnkom.
Ako je to možné?
Neviditeľná časť celého spektra slnečných lúčov tvorí cca 50 %. Normálne okenné sklo je pre tieto lúče relatívne priehľadné. Keď lúče prejdú oknom, pohltia ich povrchy v miestnosti a potom sa znova vyžarujú vo forme tepelného žiarenia. V žiadnom prípade sa v interiéri a na skle nahromadené teplo nemôže potom bez prekážok vrátiť von. Tento efekt sa nazýva tepelná pasca alebo skleníkový efekt.
Ak je ale slnečná ochrana pred zasklením – teda zvonka vo forme kvalitných vonkajších žalúzií – slnečné lúče dopadajú na túto slnečnú ochranu ako prvé, čiastočne sa absorbujú a ohrievajú. Zvyšné žiarenie je buď prepustené alebo odrazené.
Dlhovlnné infračervené lúče, ktoré potom slnečná ochrana vyžaruje, vychádzajú pred zasklením a nemôžu ním prechádzať.
Faktory ovplyvňujúce ochranu pred slnečným žiarením a prehrievanie vnútorných priestorov
Okrem vyššie spomenutej hlavnej výhody sa môže ako ďalšie plus ukázať aj vetranie tienidla. Čím lepšie cirkuluje vzduch za systémom, tým menej tepla sa môže v okolí okna hromadiť. Pri vnútorných žalúziách by však tento vzduch musel byť odvádzaný von, inak by bol príkon tepla do miestnosti väčší.
Správne zasklenie môže tiež ovplyvniť účinnosť protislnečnej ochrany, pretože jej hodnota je priamo závislá od celkovej priepustnosti energie skla. Čím nižšia je hodnota (g) skla, tým účinnejšia je ochrana pred slnkom.
Ďalším faktorom ovplyvňujúcim ochranu pred slnečným žiarením a prehrievanie vnútorných priestorov v letnom období je aj užívateľské správanie. Aby nedochádzalo k zbytočným tepelným ziskom v miestnosti, umelé osvetlenie by sa malo zapínať len vtedy, keď je to naozaj potrebné, pretože aj umelé svetlo vyhrieva miestnosť viac ako denné.
Myslite na to, a určte svoj byt, dom alebo veľkú kanceláriu pred nepríjemným slnkom ochránite. Profirol vám s tým pomôže.
Zdroj obrázka: Palatinate Stock/Shutterstock.com