3D tlačené tkanivá by mohli liečiť kosti a chrupavky
Biológovia vyvíjajú 3D tlačené umelé tkanivá, ktoré môžu pomôcť liečiť kosti a chrupavky zvyčajne poškodené pri športových zraneniach.
Vedci z Rice University a University of Maryland oznámili svoj prvý úspech v umelo vytvorených tkanív, ktoré kopírujú fyzikálne vlastnosti chrúpkového a kosteného tkaniva.
Zranenia týchto kostí, môžu byť bolestivé a často krát sú príčinou ukončenia kariéry športovcov. Poranenia chrupaviek a kostí môžu v mnohých prípadoch za následok zhoršenia artritídy.
Stupňovitá štruktúra chrupavky do kosti a jej pórovitosť spôsobili, že sa v laboratóriu ťažko reprodukovali. Vedci však prišli s nápadom a použili 3D tlač pre výsledok o ktorom si myslia, že bude v konečnom dôsledku vhodným materiálom na implantáciu.
Kľúčom procesu je napodobňovanie tkaniva, ktoré sa postupne mení z povrchu chrupavky do kosti a prechádza pod ňu. Výskumní pracovníci vedený bioinžinierom Antoniosom Mikosom vytlačili 3D konštrukciu s vlastnými zmesami polyméru pre prvú a keramickú kompozíciu s vloženými pórmi, ktoré by umožnili pacientovým vlastným bunkám a cievam preniknúť do implantátu, ktorý by sa stal súčasťou prirodzenej kosti a chrupavky.
Budúcnosti sa projekt bude venovať zisťovaniu, ako vytlačiť v 3D osteochondrálny implantát, ktorý sa dokonale zosynchronizuje s organizmom pacienta a bude umožňovať, aby sa implantát prispôsobil kosti a chrupavke.
Zdroje: 3ders.org, innovationtoronto.com
Autor: Kristína Ježíková