4 predpovede pre IoT v roku 2018.
S počtom prepojených zariadení odhadovaných na 11 miliárd, pričom sa nerátajú počítače a smartfóny, bude Internet of Things v roku 2018 veľkou témou.
Tú sú 4 najväčšie predpovede pre IoT v tomto roku podľa Breta Greensteina, viceprezidenta IBM pre Watson IoT Consumer Business:
Umelá inteligencia urobí IoT múdrejším a viac produktívnejším pre prácu
Umelá inteligencia je momentálne bezpochyby buzzwordom. Množstvo ľudí o tom rozpráva, avšak nikto si nie je istý, čo to vlastne je. Rok 2018 má byť čas, kedy sa jej pochopenie stane mozgom IoT systémov. Ako sa čoraz viac a viac zariadení stane prepojených a schopných komunikovať medzi sebou, umelá inteligencia – deep learning, prirodzené spracovanie jazyka, rozoznávanie fotiek a neural-network decision making si budú pomáhať navzájom a nám.
„V ranných dňoch ste mohli mať IoT v domácnosti s rôznymi spôsobmi, pričom bolo potrebných množstvo káblov a kódu – mobilné aplikácie prišli neskôr, išlo však o izolovanú skúsenosť, ktorá nie je v skutočnosti prepojená.
Umelá inteligencia pomáha prekonať túto medzeru. V súčasnosti už môžeme vidieť snahu automobiliek, hotelov a iných spoločností vytvoriť viac integrovanú skúsenosť a použiť umelú inteligenciu pre lepšie pochopenie a interakciu s ľuďmi,“ tvrdí Greenstein.
Viac CPU výkonu bude použitého na hrane
Využiť viac výkonu pri prvých elementoch IoT ako sú kamery a senzory s tradičným pasívnym zbieraním údajov na spracovanie v cloude prináša niekoľko výhod a príležitostí. Pohyb smerom k väčšiemu využívaniu tejto technológie je kľúčovým trendom aj pre rok 2018, hovorí Greenstein.
„Zrazu je množstvo kamier, ktoré nielen vidia, ale dokážu pochopiť obraz, rovnako ako aj mikrofóny, ktoré dokážu počúvať.“
Okrem uistenia sa, že užitočné údaje sú posielané naspäť do cloudu, edge computing môže benefitovať aj z iných možností, ako je napr. súkromie. Greenstein dáva príklad systému v domácom nastavení, kde kamery alebo mikrofóny môžu byť nastavené na rozpoznávanie znakov, ktoré naznačujú, že dom je v ohrození.
„V tejto scéne môžete využiť kameru a zistiť, či niekto sa zotavuje správne, chodí normálne alebo chodí o niečo pomalšie, ako by mal. Taktiež však môžete zachytiť rozbíjajúce sa sklo alebo padajúce veci.
Blockchain pridá nemeniteľnosť a integritu do IoT transakcií
Blockchain a IoT sú vo viacerých veciach vybudované jeden pre druhého. Blockchain sa hodí pre nahrávanie detailov milión transakcií, ktoré sa uskutočňujú medzi IoT strojmi. O vzájomnom prepojení sa však začalo hovoriť iba nedávno. Hoci Greenstein to ešte nepotvrdil oficiálne, IBM pracuje s klientmi v niekoľkých odvetviach na ich spolupráci, pričom informácie majú prísť niekedy v tomto roku.
„Čo ľuďom ušlo o blockchain, pretože sa sústredili na finančnú stránku vecí, je jasné využitie prípadu, že všetky tieto IoT údaje, predovšetkým v logistike a iných procesoch, kde sa veci pohybujú medzi majiteľmi, si vyžadujú aby boli údaje uložené v nejakom nemennom poradí.“
Množstvo interakcie medzi IoT dochádza medzi robotmi, väčšinou s malým dohľadom ľudí. Blockchain ponúka bezpečnosť, keďže iba používatelia so šifrovacími kľúčmi môžu meniť alebo amend sekcie, ku ktorým majú prístup. Okrem toho, kópie záznamu sú ponúkané medzi viacerými (často tisícmi) fyzických umiestnení, takže žiadna party má centralizovanú moc na ich manipulovanie.
Masívny nárast IoT vo výrobe a odvetví
Augmentation je tu kľúčové slovo, pričom vízia je smart, prepojená technológia, ktorá pomôže ľuďom v zručných a manuálnych úlohách. Toto sa bude diať pri udelení prístupu do kontextu citlivých insightoch, ktoré zodpovedajú špecifické otázky o špecifických záležitostiach v správnom čase.
„Priemyselná časť IoT bez pochyby rastie rapídne. Najprv si všetci mysleli, že ide o senzory, avšak dostávame sa k insightu a interakcií s ľuďmi. Určitým spôsobom ide o posilnenie výrobných operácii a ľudí, ktorí vykonávajú údržbu na strojoch poskytovaním real-time údajov a real-time insightov.“
Plody z tejto konvergencie môžu byť vedené smerom k „smart dokumentácii,“ s veľkým počtom technických manuálov a procedúr.
V roku 2018 môžeme vidieť tento trend byť posunutý k spojení s veľkým počtom externých údajov. Takže v teórii vám váš manuál nielenže povie, že si máte nastaviť tlak pneumatiky, ale taktiež vykoná úpravy v závislosti od počasia alebo iných operačných podmienok stroja.
zdroj: forbes.com, zdroj titulnej fotografie: forbes.com
[TheChamp-Sharing]