Čas zažiariť: solárna energia je najrýchlejšie rastúcim druhom energie
Obnoviteľné zdroje zodpovedajú za 2/3 novej energie pridanej do svetovej rozvodnej siete.
Solárna energia bola za minulý rok najrýchlejšie rastúcim zdrojom novej energie na celom svete. Ide o jubilejné prvenstvo, ktorým dokazuje rast iných foriem energie a vedie expertov k uznaniu „novej éry“.
Obnoviteľná energia zodpovedala za 2/3 novej energie zavedenej do svetovej rozvodnej siete v roku 2016, tvrdí International Energy Agency (ďalej IEA). Čo je však zaujímavejšie, solárna energia bola technológiou, ktorá žiarila najjasnejšie.
Nové solárne kapacity dokonca predbehli čistý rast uhlia, predchádzajúci nový zdroj energie. Zmena bola vedená znižujúcimi sa cenami a vládnymi nariadeniami, predovšetkým v Číne, kde sa nainštalovala takmer polovica nových solárnych panelov.
IEA predpovedala, že solárna energia bude dominovať v budúcich rastoch, pričom jej globálna kapacita bude do 5 rokov väčšia, než celková energetická kapacita Indie a Japonska spolu.
„To, čoho sme svedkom je zrodenie novej éry solárnych fotovoltaikov. Očakávame, že nárast kapacity solárnych fotovoltaikov bude vyšší, než ktorákoľvek obnoviteľná technológia do roku 2022.“
Autorita, ktorá je financovaná 28 vládami, priznala, že v minulosti podcenila rýchlosť, ktorou obnoviteľná energia rástla.
Množstvo celosvetovej kapacity obnoviteľnej energie predpovedanej na rok 2022 bol minulý rok pozmenený z dôvodu očakávania 1/3 navýšenia v Číne a Indii.
Zatiaľ, čo Čína dominuje expanzii v obnoviteľných energiách, na druhej priečke je stále USA, aj napriek sľubu prezidenta Donalda Trumpa oživiť uhlie a neistôt, ktoré priniesol na federálnu úroveň.
Paolo Frankl, vedúci divízie obnoviteľnej energii v IEA tvrdí, že solárne a veterné dotácie a iné prostriedky znamenajú, že prezidentov vplyv bude pravdepodobne obmedzený. Jediným riskom môže byť situácia, kedy USA vznesie tarify na import čínskych solárnych panelov.
India očakáva nárast využitia solárnej energie v nasledujúcich 5 rokov, pričom sa v súčasnosti prekonávajú ťažkosti s integrovaním solárnych fariem do svetovej rozvodnej siete . Očakáva sa, že kapacita obnoviteľných zdrojov sa zdvojnásobí do roku 2022, čím prekoná v raste aj Európsku Úniu.
Vo Veľkej Británii to je zas zmiešané, tvrdí Frankl. IEA prehodnotila svoju predpoveď pre množstvo obnoviteľnej energie vybudovanej vo Veľkej Británii medzi rokmi 2017 až 2022 a zistila, že veterné farmy mimo pobrežia budú zodpovedať za väčšinu rastu.
Aj napriek nedávnemu otvoreniu prvej dotáciou podporenej solárnej farmy ostávajú prospekty pre britskú solárnu energiu pesimistické. Množstvo predpovedanej solárnej energie nainštalovanej do roku 2022 pochádza 1/5 z množstva nainštalovaného počas posledných 5 rokov.
Správa zistila, že obnoviteľné zdroje sú zvyšujúco sa porovnateľné s cenami fosílnych palív, pričom ceny za veterné a solárne projekty sú momentálne rekordne nízke vo vládnych aukciách.
„Obnoviteľné zdroje energie sa za 5 rokov môžu stať lacnejšími než alternatívy za fosílne palivá. Avšak, treba byť opatrný, pretože to automaticky neznamená, že budú konkurencieschopné a investície do nich budú prúdiť. V závislosti na risku a odmene za investíciu sa rozhodne, či projekt bude vhodný, alebo nie,“ tvrdí Frankl.
Rast v obnoviteľnej energii bude 2x väčší ako rast plynu a uhlia dokopy, tvrdí IEA. Hoci sa však podiel obnoviteľnej energie z 24 % z minulého roka zvýši na 30 % do roku 2022, uhlie stále ostane najväčším zdrojom energie.
Niektorí experti tvrdia, že správa IEA podceňuje rýchlosť rastu obnoviteľných zdrojov a ich dopad v dôsledku ich nízkej ceny.
„Rok 2016 bol ďalším rekordným rokom v inštalácii obnoviteľných zdrojov a ich neočakávaných znížení cien, čím zvýrazňujú pokračujúce sa podceňovanie IEA v oboch týchto trendoch, ktoré vedú transformáciu zvyšujúceho sa svetového trhu,“ tvrdí Tim Buckley, riaditeľ energetiky v Austrálskych analytikov IEEFA.
Zvyšujúci sa rozsah veternej a solárnej energie, a ich prerušovaná povaha na lokálnej úrovni znamenajú, že ich integrácia do energetických zdrojov sa stala kritickými, tvrdí IEA. Krajiny budú musieť predstaviť nariadenia, ktoré urobia rozvodné siete flexibilnejšie, ako sú batérie a manažovanie dopytu vo vrcholných časoch.
zdroj: theguardian.com, zdroj titulnej fotografie: theguardian.com
[TheChamp-Sharing]