Veterná energia využíva digitálnu menu na boj proti globálnemu otepľovaniu
Využívanie symptómov klimatickej zmeny na boj proti klimatickej zmene
Klimatická zmena je často popisovaná ako brutálny cyklus, ktorý vyčerpáva veľmi potrebné zdroje na boj práve proti týmto zmenám. Projekt Juliana Olivera sa v tomto prípade však dá popísať ako virtuózny.
Jeho projekt Harvest využíva 700 W veternú turbínu na poháňanie počítača, ktorý získava kryptokurenciu (Zcash), priamo financujúcu výskum klimatických zmien. Inými slovami, čím viac symptómov klimatických zmien sa prejaví, tým viac peňazí sa využije na boj proti globálnemu otepľovaniu. Považuje sa to za kus umenia, ide však zároveň o veľmi praktický dizajn, ktorý je praktický v reálnom svete.
Ide o desktop počítač s parametrami, ktoré očakávate. Využíva síce „iba“ zdrojový procesor i3, 4G RAM a 256 GB SSD disk, má však silnú grafickú kartu GeForce GTX 1080 Ti na spracovanie virtuálnej meny čo najrýchlejšie.
Najväčšou zmenou je povinné vodeodolné puzdro a ovládač na regulovanie prichádzajúcej energie. Samotná turbína má dve výkonné 150 Ah batérie (každá váži okolo 43 kg) na uchovávanie nadbytočnej energie pre nepretržité používanie.
Harvest sa v súčasnosti nachádza v Švédskom múzeu umenia v Skövde, kde bude vystavený do polovici novembra. Oliver po ukončení projektu daruje získanú kryptokurenciu trom neziskovým organizáciám, ktoré bojujú proti globálnemu otepľovaniu.
To však nie je nevyhnutne koniec príbehu. Oliver vidí toto ako prototyp a predstavuje si stovky takýchto prístrojov na získavanie peňazí vo veterných oblastiach.
zdroj fotografie: pexels.com
zdroj: engadget.com, zdroj titulnej fotografie: engadget.com
[TheChamp-Sharing]