Zmení sa spôsob dopravy v roku 2040?

Budeme autá vlastniť alebo si ich požičiavať? Čo všetko sa zmení?

Auto budúcnosti je stále vo hviezdach. Zatiaľ, čo sa mnoho ľudí zhoduje na tom, že bude autonómne, bez nehôd a pravdepodobne poháňané batériou s radikálne rozdielnym, avšak priateľským interiérom, momentálne existujú dva pravdepodobné modely, ktorými sa autá môžu vydať do roku 2040.

S prvým modelom sme všetci oboznámení, ide o klasické vlastníctvo auta. Počet áut z roka na rok stúpa, čo znamená, že svoje autá stále milujeme. Automobilky po celom svete by boli veľmi radi, ak by súčasný model pokračoval. Auto zaparkované pri každom dome, pravidelné navštevovanie servisu a šoférované autonómne pomocou robota je pre nich ideálne.

Táto cesta by mohla vidieť auto transformovať sa z vozidla na pohybujúci sa osobný priestor. Akonáhle totiž bude auto schopné jazdiť samo, už nebude potrebné sedieť vpredu za volantom.

Auto ako luxusná položka

Interiér auta roku 2040 bude luxusný. Skutočne, osobné autá sa stanú luxusnými, keďže ľudia, ktorí používajú autá na bežnú dopravu budú používať použité modely alebo verejnú dopravu.

Najschopnejšie luxusné autá budú mať funkcie ako kreslá, ktoré si budú navzájom čeliť a displeje, ktoré sú v detaile oveľa bohatšie, ako tie súčasné.

Mercedes predviedol svoj luxusný koncept F015 na CES v Las Vegas v roku 2015. Koncept mal obrovské dvere s bezpilotnými rámčekmi, cez ktoré pasažieri vstúpili do štyroch sedadiel namontovaných oproti sebe s obrazovkami vo dverách.

Iní si zase predstavujú futuristické pody, ktorých interiér vyzerá menej ako prepravný stroj a viac ako mobilná kancelária alebo obývačka.

Výskum vykonaný poisťovacou spoločnosťou Ingenie zistil, že kľúčové zmeny medzi autami dnes a v roku 2045 bude v adoptovaní technológii, ktoré sa už v súčasnosti používajú v iných oblastiach. Namiesto kľúča sa bude používať odtlačok na prsty, sken očí alebo iný biometrický systém slúžiaci na vašu identifikáciu pri prístupe k autu. Okná budú aktívne s dotykovými obrazovkami a gestami, pričom autá nebudú iba autonómne ale taktiež aj smart, so zabudovanými počítačmi plniacimi vaše príkazy.

Multimediálne centrá budú viac interaktívne, s výkonnými virtuálnymi asistentmi, ktorí budú mať viac schopnosti ako v súčasnosti. Je možné, že tlačidlá a kontroly zmiznú a hlasová asistencia prevezme všetku kontrolu.

Pre predstavu, nastúpite do auta, zadáte adresu a auto bude komunikovať s ulicami, ďalšími autami a infraštruktúrou aby našlo tú najlepšiu cestu pre vás. Následne si doprajete pohodlie a počkáte, kým vás auto vysadí na mieste. Akonáhle vystúpite, auto sa presunie k najbližšej čerpacej stanici, kde zaparkuje a bude čakať na váš príkaz k návratu.

Auto ako verejná služba

Druhý model pre rok 2040 je pravý opak. Akonáhle budú autá plne autonómne, už nebude žiadny dôvod prečo by sa nevyužívali viac ako služba, než niečo čo kúpite a vlastníte. Automobilové kluby, ako ZipCar už ponúkajú autá bez vlastníctva, zatiaľ čo služby ako Uber a Lyft vykonávajú prepravu pasažierov.

Odstráňte z tejto rovnice ľudí a nebude pre vás ťažké predstaviť si cesty, po ktorých nejazdia autá ale verejné prepravné pody. Objednáte si jedno, príde pre vás, odvezie vás a následne prejde k ďalšiemu zákazníkovi alebo naspäť na čerpaciu stanicu. Pokiaľ k tomu dôjde, autá budú používané 90 % času, než by mali celý deň stáť na parkovisku nepoužité, vďaka čomu sa zníži počet áut na cestách.

Uber, Lyft a ďalšie firmy investovali nemalé sumy do výskumu autonómnych vozidiel, zatiaľ čo vo Veľkej Británii prebieha vývoj automobilov, ktoré sa sústredia na služby zamerané na kopírovanie verejnej dopravy.

Mix tejto kombinácie alebo niečoho iného do roku 2040 je celkom možný a v budúcnosti môže dôjsť k bodu, kedy bude platiť zákaz práve pre vodičov automobilov, poprípade bude zákaz platiť iba pre mestskú dopravu, zatiaľ čo používanie auta na dovolenku bude povolené.

Čo je však už jasné, motory poháňané autá roku 2040 budú v určitej forme elektrické, čo znamená viac batérii, tichý chod a viac nabíjacích staníc.

autá

zdroj fotografie: theguardian.com

zdroj: theguardian.com, zdroj titulnej fotografie: theguardian.com

[TheChamp-Sharing]

„Našli ste chybu v texte? Vyznačte chybnú časť textu a stlačte CTRL+ENTER. Ďakujeme“

0 komentárov

Leave a reply

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov stránky prepriemysel.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu prepriemysel.sk porušením autorského zákona.

 Ochrana osobných údajov | O nás | Kontakt | Cenník

“.

Log in with your credentials

Forgot your details?